Kral Abdullah'tan yatırım müjdesi

  • Giriş : 09.08.2006 / 00:00:00

Suudi Kralı Abdullah, dün Ankara’da milyar dolarlık yatırımları görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İhtişamın ve zenginliği sembolü Suudi Kralı Abdullah Bin Abdülaziz Al Saud, içinde 300 zengin işadamını taşıyan 7 uçakla Ankara’ya çıkarma yaptı. Türkiye’ye yatırım müjdesi verdi. Kral, bugün İstanbul’a gelecek. Tarihi yerleri gezecek. Başta Kapalıçarşı olmak üzere gittiği her yerde dolar saçacak. Esnaf gülecek. Kral için özel ve pahalı koleksiyonlar şimdiden vitrinde...


Türkiye, 40 yıl aradan sonra ilk kez Suudi Arabistan Kralı’nı ağırlıyor. Kral Abdullah Bin Abdülaziz El Suud, dün Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in konuğu olarak Türkiye’ye geldi.

Kral’a ziyaretinde 300 kişilik bir heyet eşlik ediyor. Heyette işadamları, bakanlar, bürokratlar, kraliyet ailesi ve emrinde çalışanlar yer alıyor. Suudi Arabistan heyeti 7 ayrı uçakla Esenboğa’ya indi. Suudi Kralı, havaalanında Dışişleri Bakanı Abdullah Gül karşıladı.

KRAL ONURUNA YEMEK

Kral önce Sezer, ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Akşam saatlerinde de Sezer’in verdiği yemeğe katıldı. Görüşmelerde iki ülke ilişkilerinin yanı sıra Ortadoğu sorunu ile Irak’taki gelişmeler gündemde oldu. Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens El Faysal, gezi öncesinde yaptığı açıklamada “Suudi Arabistan ile Türkiye arasında stratejik ortaklık başlıyor” dedi.

KRALA EN KRAL KARŞILAMA

Kral Abdullah ve Suudi heyetini Esenboğa Havalimanı’nda Dışişleri Bakanı Abdullah Gül karşıladı. Heyete aik eşyalar, özel konteynerlerle araçlara nakledilirken, gazetecilerin görüntü almasına izin verilmedi. Kral, kendisine tahsis edilen bu Mercedes Limuzin’e bindi. Kendisine 80 araçlık bir konvoy eşlik etti. 20 bin dolarlık odada kalıyor n Kral Abdullah bu sabah İstanbul’a geçecek. n İstanbul’da tarihi ve turistik yerleri ziyaret edecek olan Kral’a Başbakan Erdoğan eşlik edecek. n Kapalıçarşı esnafı, Kral ve maiyeti için en nadide eserleri vitrine çıkardı. n Kral, İstanbul’da Çırağan Otel’de kalacak. 11’i suit 150 oda tutuldu. n Kral’ın kaldığı Grand Suit’in geceliği 20 bin dolar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious