Kral da memnun, Türkiye de

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Suudi Arabistan Kralı'nın 40 yıl aradan sonra gerçekleşen Türkiye ziyareti, iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi açısından önemli bir dönüm noktası oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İki ülke arasındaki yatırımların ‘keyfî' birtakım engellerle karşılaşmaması için önlemler alınırken, siyasî istişarelerin bundan sonra düzenli bir biçimde yapılması konusunda mutabakata varıldı. Söz konusu anlaşmalarla Ankara’dan memnun ayrılan Kral, dün İstanbul’a geçti. Kral'ın yolculuğu sırasında iki önemli sıkıntı yaşandı. İstanbul'a hareket etmek için uçağına binen Kral Abdullah, 25 dakika beklemek zorunda kaldı. Heyetten 6 kişi gecikirken, Kral'ın berberi Ankara'da unutuldu. Uçak İstanbul'a indiğinde de küçük bir kaza atlatıldı. Uçağa yanaştırılan merdiven yerinden oynayınca Kral sendeledi ve düşme tehlikesi geçirdi.

Kral Abdullah bin Abdülaziz el Suud, Türkiye ziyaretinin 22 saatini Ankara’da geçirirken, devletin zirvesiyle bir araya geldi. Alınan bilgilere göre, ekonomik ilişkilerin ağırlıklı olarak ele alındığı görüşmelerde Kral, “Daha fazla ticaret yapalım.” önerisinde bulundu. Heyetlerarası görüşmelerden sonra yapılan 6 anlaşmanın da detayları ortaya çıktı. Daha önce birçok ülke ile ticareti geliştirmek için yapılan anlaşmaların benzeri Suudi Arabistan ile ilk kez imzalandı. Bunlar arasında, yatırımların ileride birtakım engellerle karşılaşmasının önüne geçilmesini öngören mutabakat zaptı da yer aldı. Diplomatik kaynaklar söz konusu anlaşmayla, ‘ileride ortaya çıkabilecek millileştirme ve benzeri keyfiyetlerin engelleneceği’ yorumunda bulundu. Diğer anlaşmaların içeriğinde de iki ülke arasında yıllarca sıkıntı olan birtakım konularda değişiklikler yer aldı. Buna göre; Türk taşımacılar artık Suudi Arabistan sınırında bekletilmeyecek. İki ülke arasında uzman hekim değişimi yapılabilecek. Bir dönem Osmanlı İmparatorluğu’nun sınırları içinde bulunan bugünkü Suudi Arabistan, geçmişini araştırırken Türkiye’deki Osmanlı Arşivleri’nden daha fazla yararlanacak. Bu konuda Suudi araştırmacılar için bir dizi kolaylık getirilecek. İki ülke diplomatları, başta bölgesel sorunlar olmak üzere iki tarafı ilgilendiren konuları belirli aralıklarla bir araya gelerek ele alacak. Kral’ın, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmelerde, tarafların bölgesel konulara bakışta benzer yaklaşım içinde olduğu tespit edildi.

Kral’dan Kıbrıs desteği

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile Suudi meslektaşı Faysal da dün bir araya gelerek, Lübnan başta olmak üzere bölgesel konuları masaya yatırdı. Cumhurbaşkanı Sezer ile Kral Abdullah arasındaki görüşmelerde, Lübnan’da bir an önce ateşkesin sağlanması ve BM’nin bu yönde karar alması, Filistin sorununa acil çözüm bulunması, Irak’taki çatışmaların önlenmesi ile Ortadoğu’nun nükleer silahlardan arındırılması konularında benzer görüşler dile getirildi. ‘İnanç birliği, müşterek tarih’in, iki ülke ilişkilerine özel bir şekil verdiğini belirten Kral, “Ortak tutumlar, işbirliği için sağlam bir platform oluşturuyor.” dedi. Ankara, Türkiye’ye daha fazla yatırım yapmasını ve Kıbrıs Türklerine uygulanan izolasyonların kaldırılması için destek istedi. Kral Abdullah, “Kıbrıs Türklerini desteklediğini” söyledi.

Dolmabahçe Sarayı’na hayran kaldı

Başbakan Erdoğan, Suudi Arabistan Kralı Abdullah onuruna Dolmabahçe Sarayı’nda bir akşam yemeği verdi. Kral’ın gece boyunca sarayı ilgiyle incelemesi dikkat çekti. Erdoğan yemekten sonra Kral Abdullah’a konakladığı Çırağan Sarayı’na kadar eşlik etti.

Berberini Ankara’da unuttu

Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın uçağı, heyetinde bulunan 6 kişinin gecikmesi sebebiyle Ankara’dan 25 dakika geç ayrıldı. Abdullah Gül ile birlikte uçağına geçen Kral, içeride beklemek zorunda kaldı. Suudi heyeti havalandıktan sonra Kral’ın berberi olduğu öğrenilen bir kişinin Ankara’da unutulduğu ortaya çıktı. Havaalanında Kral Abdullah’ı yolcu edenlerin arasından geçen kişi, daha sonra tarifeli bir uçakta İstanbul’a gönderildi. Kral’ın uçağında, Dışişleri Bakanı Gül’ün yanı sıra Dışişleri Bakanlığı Protokol Genel Müdürü Büyükelçi Oya Tuzcuoğlu da yer aldı. Kral’ın kara, deniz ve havadan korunduğu İstanbul temasları sırasında 1.750 polis görev yapıyor.

Uçaktan inerken sendeledi

Kral Abdullah’ın uçağı dün gecikmeli olarak İstanbul’a indiğinde protokolü heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. Saat 15.50 sularında alana inen uçağa, yanaştırılan merdiven, tam olarak yerleştirilmediği için yerinden oynadı. Tam bu sırada merdiven üzerinde olan Kral sendeleyince aşağıda bekleyen protokolün yüreği ağzına geldi. Anlık paniğin atlatılmasından sonra uçaktan inen Kral ile Bakan Gül, protokoldekilerin tek tek elini sıktı. Kral’ın özel eşyaları ve hizmetkarları ise başka bir uçakla İstanbul’a getirildi. Kral ve Gül’ün sahil yolundan Çırağan’a geçişi 40 dakika sürerken yer yer trafik sıkışıklığı yaşandı. Güzergah üzerindeki yollar trafiğe kapatıldı.

Erdoğan’ı ülkesine davet etti

Türkiye’de gördüğü misafirperverlikten etkilenen Kral Abdullah, Başbakan Erdoğan’ı ülkesine davet etti. Erdoğan, Kral onuruna dün akşam Dolmabahçe Sarayı’nda bir yemek verdi. Bakanların yanı sıra iş ve medya dünyasından temsilcilerin de katıldığı yemekte konuşan Erdoğan, bölgedeki gelişmelere ve iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine değindi. Lübnan’daki krizin diplomasi yoluyla çözülmesi gerektiğine vurgu yapan Erdoğan, Suudi yatırımcıları daha fazla işbirliğine davet etti. Türkiye’nin Batı ile Doğu arasındaki stratejik öneminin farkında olduklarını kaydeden Kral Abdullah ise Ankara’nın konukseverliğinden etkilendiğini belirterek Erdoğan’ı Suudi Arabistan’a davet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious