Kral radikal din adamlarını değiştiriyor!

Kral radikal din adamlarını değiştiriyor!.13418
  • Giriş : 16.02.2009 / 16:26:00

Suudi Arabistan tarihinde ilk kez bir kadını bakan yardımcılığına atayan Kral Abdullah'ın, toplumsal reformlara engel olarak gördüğü radikal din adamlarını da etkisizleştirmeye başladığı belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Kral resmen tahta oturduğu 2005'den bu yana yaptığı ilk geniş çaplı kabine değişiklikleri çerçevesinde, bayan Nura al-Fayez'i Eğitim Bakanı yardımcısı olarak atarken, üst düzey iki radikal din adamını da görevden aldı.

Ahlak polisi komutanı Şeyh İbrahim el Gayt'ın yerine, daha fazla tolerans gösterme vaadinde bulunan Abdülaziz bin Humain atandı. Ayrıca geçen yıl Eylül ayında "ahlaksız" yayınlar yaptıkları gerekçesiyle uydu yayın şirketlerinin yöneticilerinin ilke olarak idam edilmesini öngören bir fetvayı destekleyen Yüksek Mahkeme Başkanı Şeyh Salih el Luhaydan da görevden alındı.

Kral son atamalar çerçevesinde ayrıca 21 üyeli Ulema Konseyi'ne, Suudi Arabistan'da egemen olan Vahabi mezbehi dışındaki 3 mezhepten din adamlarını atadı. Ancak konseyde halen Şii din adamı bulunmuyor.

Merkezi Dubai'de olan Körfez Araştırma Merkezi uzmanlarından Mustafa Alani, atamaları "küçük bir devrime şahit oluyoruz" diye yorumladı ve "Atamaların amacı açık: Eğitim ve yargı alanında geleneksel dini yapının etkisini azaltmak. Bu atamalar, özellikle dini yapıda olmak üzere eski muhafızlarla gerçekleştirilemeyecek bir reform vizyonunun uygulamasıdır" dedi. Alani, Kral Abdullah'ın, Kraliyet ailesi içinde Krala karşı bir muhalefet olmadığı ve halk nezdinde meşruiyetini sağlamlaştırdığı için, gelecekte daha fazla reformu uygulamaya koyacağını belirtti.

El Vatan gazetesinin Genel Yayın yönetmeni Cemal Kaşuggi ise görece genç yetkililerin göreve getirilmesini memnunlukla karşıladığını belirterek, "Kralın adamları reformun başına geçti. Bunların çoğu son 5 yılda reform planlarını hazırlayan kişiler" diye konuştu.

Atamalar sırasında Suudi Arabistan'ın uzun yıllardır bu görevi sürdüren Merkez Bankası Başkanı da değiştirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*