Kral'a Çankaya'da akşam yemeği

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Sezer, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El Suud onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çankaya Köşkü'nde verilen yemekte Cumhurbaşkanı Sezer eşi Semra Sezer, Kral Abdülaziz ve yemeğe katılan misafirleri salon girişinde karşıladı. Yemeğe TBMM Başkan Vekili Ali Dinçer eşi Yıldız İbrahimova ile birlikte katılırken, devlet protokolünün yemeğe eşsiz katıldığı gözlendi. Köşk'teki resmi akşam yemeğine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök, Devlet Bakanı Ali Babacan, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, büyükelçiler ve askeri ataşeler katıldı.

Yemekte konuşan Cumhurbaşkanı Sezer, 40 yıl sonra Suudi Veliaht Prensi Abdülaziz'in Türkiye'yi ziyaret etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, "Ziyaretinizin ikili ilişkilerimiz açısından taşıdığı tarihsel ve siyasal öneminin yanı sıra, bölgemizin içinden geçmekte olduğu duyarlı bir döneme rastlaması ayrı bir anlam taşımaktadır." dedi.

"ŞİDDETİN LÜBNAN'A YAYILMASI BİZİ ENDİŞELENDİRİYOR"

Konuşmasında Ortadoğu'da yaşanan gelişmelere değinen Sezer, "Ortadoğu'da 50 yılı aşkın bir süredir yaşanan sıkıntılara henüz hakça ve kapsamlı bir çözüm bulunamamıştır. İsrail-Filistin sorunu acil çözüm beklemektedir. Şiddet ve çatışma ortamının Filistin topraklarını aşıp Lübnan'a yayılması bizi endişelendirmektedir. Irak'ta da istikrar sağlanamamıştır. Ülkenin geleceğini tehdit etmekte olan etnik ve mezhepsel farklılıklara dayalı bir cepheleşmenin körüklenmesi kaygı vericidir." diye konuştu.

Sezer, böyle ortamlarda bölge ülkelerinin Türkiye ile işbirliği içinde hareket etmelerinin önem kazandığını ve yaşanan gelişmelerin de bunu zorunlu kıldığını ifade ederek, "Biz, aklın egemen olmasını ve bölgemizin barış ve istikrar bölgesi olmasını arzuluyor, bu yönde çabalıyoruz." dedi.

Konuşmasında Kıbrıs sorununu da dile getiren Sezer, Kral Faysal'ın 1966 yılında ülkemizi ziyareti sırasında Kıbrıs Türklerine verdiği desteğin bugün gibi hala Türk halkının belleğinde canlılığını koruduğunu hatırlattı.

Sezer, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkilerin beğeniyle izlenen bir düzeye ulaştığını belirterek, şunları kaydetti; "Ticaret hacmimiz 3 milyar dolar düzeyine erişmiştir. Her yıl binlerce vatandaşımız Suudi Arabistan'a hac ve umre ziyaretinde bulunmaktadır. Özel sektörümüz karşılıklı yatırım, inşaat, enerji, sağlık, turizm ve diğer alanlarda başarılı çalışmalar sergilemektedir. Suudi Arabistan'da yaklaşık 82 bin vatandaşımız yaşamakta ve çalışmaktadır. Türkiye, dost ve kardeş Suudi Arabistan'ı bölgede işbirliğini geliştirmek istediği istikrarlı bir ortak olarak görmektedir. Ziyaretiniz ilişkilerimizde yeni bir dönem başlatacaktır. Ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin gelecekte bugünden daha iyi olacağını görüyor ve mutluluk duyuyoruz."

"TÜRKİYE'NİN TUTUMU BİZİ MUTLU EDİYOR"

Suudi Arabistan Kralı Abdülaziz de, Türkiye'de karşılaştığı misafirperverlikten memnuniyet duyduğunu dile getirerek, iki ülke arasındaki ilişkilerin köklü geçmişe sahip olduğuna dikkat çekti.

İsrail'in Lübnan'a yaptığı saldırının dünyanın ne kadar tehlikelerle dolu olduğunun en büyük kanıtı olduğunu ifade eden Abdülaziz, Türkiye'nin Ortadoğu sorununa gösterdiği rasyonel tutumundan dolayı mutluluk duyduklarını söyledi.

Abdülaziz, "Biz de sizin gibi Filistin sorunun adil bir çözüm için çaba harcıyoruz. Biz de sizin gibi Ortadoğu'nun nükleer silahlardan arınmasına çalışıyoruz. Biz de sizin inandığınız gibi medeniyetler arası diyaloğa inanıyoruz. Biz de geliştirilmesi için başarılı çabalar gösteren kardeş Ekmelettin İhsanoğlu'nun Genel Sekreterliği'ni yaptığı İslam Konferansı Örgütü'nün geliştirilmesinin gerekliliğine inanıyoruz." dedi.

HAVYAR VE LEVREKLİ MÖNÜ

Konuşmaların ardından resmi akşam yemeğine geçildi. Suudi Kral onuruna verilen yemekte deniz ürünlerinin ağırlı olarak yer alması dikkat çekti. Havyar soslu karides eşliğinde avokado ve kornette kuşkonmaz, zeytinyağlı dolmalar ve Akdeniz Salatası ile başlayan zengin mönüde ana yemek olarak Çankaya usulü Levrek verildi. Tatlı olarak ananas ve papayalı çikolatalı şarlot ikram edilirken, yemek sonrası da Türk kahvesi ve çikolata sunuldu. Mönüde yerli beyaz ve kırmızı şarap yer alması dikkat çekti.

Yemekte ayrıca, TRT Ankara Radyosu ses sanatçıları Ayşe Taş ile Bahadır Özüşen 5 klasik Türk Sanat Müziği parçası seslendirdi. TRT Radyosu sanatçıları Kral Abdülaziz için "Derma Kar Eylemez", "Olmaz İlaç Sine-i Sad Pareme", "Leyla Bir Özge Candır", "Ada Sahillerinde Bekliyorum" ve "Yar Saçların Lüle Lüle" parçalarını okudular.

Kamusal alan gerekçesiyle başörtülü eşleri Köşk'e çağırmayan Cumhurbaşkanı Sezer'in bu akşamki resmi yemekte başlarında 'kefiye' ile örtülü Suudlu erkeklerin olması "Köşk'e başörtülü kadın değil ama erkekler girdi. Kefiye kamusal alan kuralını bozdu." esprilerine neden oldu.

Öte yandan, yemekte konukların büyük bir kısmının eşsiz katılması dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious