Kral'dan radikal dğişim

Kral'dan radikal dğişim.10329
  • Giriş : 15.02.2009 / 23:00:00

Suudi Arabistan Kralı Abdullah'tan devrim niteliğinde atama, ilk kez bir kadın politikacıya hükümette görev verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ülkede, Eğitim, Adalet ve Sağlık bakanlıkları ile güvenlik güçlerini kapsayan değişim programı ile Eğitim Bakanlığı Yardımcısı görevine atanan Norah Al-Faiz hükümete giren ilk kadın oldu. Al-Faiz, daha önce kız çocuklarının meslek edinerek çalışma hayatına girmesi için hizmet veren krallık okullarında müdür olarak görev yapmıştı.

Suudi Arabistan Haber Ajansı, ayrıca Yüksek Ulema Konseyi, Danışma (Şura) Meclisi ve dini polis teşkilatının bakanlıklarının da yenilendiğini bildirdi. Yeni düzenlemelere göre 21 üyeli Yüksek Ulema Komisyonu, İslam'ın bütün mezheplerini temsil edecek din adamlarından oluşacak ve dini polis, radikal İslam karşıtı görüşleri ile bilinen Abdul Aziz Bin Humain tarafından yönetilecek.

KRAL'DAN RADİKAL DEĞİŞİM

Eylül ayında verdiği bir fetvada 'uygunsuz içerikli yayın yapan uydu televizyonlarını seyredenlerin öldürülmesi gerektiğini' söyleyen Yargıçlar Yüksek Konseyi Başkanı Şeyh Salih El Lihedan ise görevden alındı. 2005 yılından beri ilk kez hükümeti yenileyen Kral Abdullah'ın yaptığı değişimler Kral'ın Suudi Arabistan'ın dini kurumlarının yapısını değiştirme çabası olarak yorumlandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*