Kral'dan Youtube'a yasak

Kral'dan Youtube'a yasak.10544
  • Giriş : 05.04.2007 / 00:00:00

Tayland'da Kral Bhumibol Adulyadej ile alay eden bir video klibi yayınlayan YouTube'un sitesine erişim engellendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tayland Haberleşme Bakanı Sitthiçai Pookaiyaudom, Reuters'a yaptığı açıklamada, Taylandlıların Kralın klibinden ötürü çok kırıldığının YouTube'a bildirildiğini, ancak sitede ABD Başkanı George Bush'un daha alaycı bir klibinin yer aldığı savunularak, söz konusu videonun siteden kaldırılmadığını söyledi.

Bunun üzerine sitenin sahibi Google klibi siteden kaldırana dek Tayland'da internette YouTube'un sitesine girişin engellenmesi emrini verdiğini ifade eden Sitthiçai, "Ne hissettiğimizi gerçekten umursadıklarını sanmıyorum. Tayland onlar için sadece küçük bir pazar" diye konuştu.

Klibi kaldırmama kararının, "kalpsizce" ve "kültürel açıdan duyarsızca" bulunduğu belirtildi.

YouTube'da yayınlanan ve 44 saniye süren video klipte, Kral Bhumibol Adulyadej'in yüzü ve başı üzerinde çirkin tasvirler görülüyor.

YouTube ise Bangkok yönetiminin söz konusu kararı karşısında hayal kırıklığına uğradıklarını ve konuyla ilgili şikayeti incelediklerini açıkladı.

Tayland'da kraliyet ailesini küçük düşürmek veya eleştirmek ciddi suç sayılırken, bu suçu işleyenler 15 yıla kadar hapisle cezalandırılabiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious