Kraliçe Beatrix Ayasofya'yı ziyaret etti

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in davetlisi olarak Türkiye'de bulunan Hollanda Kraliçesi Beatrix, Ayasofya Müzesi'ni ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Müze girişinde buradaki turistler tarafından alkışlarla karşılanan Beatrix ve beraberindekiler, el sallayarak onlara karşılık verdi.

Kraliçe Beatrix'i, Ayasofya Müzesi Başkanı Haluk Dursun, Müze Müdürü Jale Dedeoğlu ve Sabancı Müzesi Müdürü Nazan Ölçer karşıladı.

Hollanda Kraliçesi Beatrix, saat 14.40'da geldiği müzede yaklaşık 20 dakika kaldı. Kraliyet ailesine, Ayasofya Müzesi hakkında Nazan Ölçer ve bir konsolosluk yetkilisi tarafından bilgi verildi.

Yerli ve yabancı basının yoğun ilgi gösterdiği ziyaret sırasında Kraliçe Beatrix, Prens Alexander ve Prenses Maxima, Hünkar Mahfili'nin yan tarafında mihrabın önünde durarak basın mensuplarına poz verdiler.Hollanda Kraliçesi, müze çıkışında müze özel defterini de imzaladı. Defterin imzalanması için bulundurulan kalemin yazmaması üzerine Kraliçe Beatrix, korumasının kalemini alarak defteri imzaladı. Prens Alexander ve Prenses Maxima da müze özel defterini imzaladılar.

Bu arada Müze Başkanı Haluk Dursun, Kraliçe Beatrix'e Fırça Sanat Galerisi tarafından yapılan Anadolu motiflerinden oluşan “Lalelerin Dansı” isimli çini karo hediye etti. Hollanda Kraliçesi ve beraberindekiler daha sonra müzeden ayrıldı.

Bu sırada çıkış kapısında bekleyen turistler ve meraklı vatandaşlar, kraliyet ailesini alkışladılar ve cep telefonlarıyla görüntü aldılar.

Dursun, ziyaretin ardından yaptığı açıklamada, Kraliçe Beatrix ve beraberindekilerin müzeden oldukça etkilendiklerini belirterek, kendilerine müzedeki restorasyon, kilise ve camiye ait motifler, değişiklikler ile mozaikler konusunda bilgi verildiğini söyledi.

Hollanda Kraliçesi Beatrix'in müzedeki Osmanlı dönemi yapıları hakkında da bilgi aldığını dile getiren Dursun, “Kraliçe Beatrix, müzeyi etkileyici ve büyüleyici bulduğunu söyledi” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious