Kraliçe Elizabeth, Anıtkabir'e ziyarette bulundu

Kraliçe Elizabeth, Anıtkabir'e ziyarette bulundu.11642
  • Giriş : 13.05.2008 / 18:08:00

İngiltere Kraliçesi Elizabeth, Ankara'da ilk olarak Anıtkabir'e ziyarette bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere Kraliçesi Elizabeth, Ankara'da ilk olarak Anıtkabir'e ziyarette bulundu. Öncelikle heyetiyle birlikte Aslanlı Yol'da yürüyen Kraliçe Elizabeth, daha sonrasında Atatürk'ün manevi huzuruna çıkarak, mozalesine çelenk koydu. Kraliçe Elizabeth, saygı duruşundan sonra Anıtkabir Özel Anı Defteri'ni imzaladı. Anı Defteri'ndeki yazısında Mustafa Kemal Atatürk'ün dünya tarihinin en önemli figürlerinden biri olduğunu belirten Kraliçe, "Atatürk'e saygılarımı sunmak huzurunda bulunmaktan onur duyuyorum" şeklinde yazdı...

Türkiye'ye 3 günlük ziyaret için gelen İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth için başkanlar ile kral ve kraliçelere uygulanan koruma protokolü uygulandı. Cumhurbaşkanlığı Koruma Müdürlüğü tarafından koordine edilen tedbirlerde çifte güzergah, zırhlı araç, jammer, yakın koruma ve güzergah koruması gibi önlemler uygulandı.

ANKARA'DA 5 BİN İstanbul'DA 7 BİN POLİS GÖREV YAPACAK

Ankara, Bursa ve İstanbul'da çeşitli ziyaretlerde bulunacak olan kraliçe için İngiliz gizli servisi MI-6 ile ortaklaşa bir dizi güvenlik önlemi alan koruma müdürlüğü, daha önce Suudi Kralı'na uygulanan tedbirleri aynen hayata geçirdi. Kraliçenin güzergahı ve güvenlik tedbirleri için Ankara'da 5 bin, İstanbul'da 7 bin ve Bursa'da ise 3 bin polis aktif olarak görev yapacak. Yaklaşık 50 ingiliz güvenlik görevlisininde görev yapacağı ziyaretler için, emniyet görevlileri bölge yaşayanlarının tek tek kimlik tespitini yapıp, bazılarına da bölgeye girebilmeleri için özel kimlik verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious