Kraliçe Elizabeth, Gül ve eşi ile Boğaz turuna çıktı

Kraliçe Elizabeth, Gül ve eşi ile Boğaz turuna çıktı.20734
  • Giriş : 16.05.2008 / 08:03:00
  • Güncelleme : 16.05.2008 / 08:23:15

Ankara ve Bursa'daki programlarının ardından İstanbul'a gelen Kraliçe, Boğaz turu yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip, Ankara ve Bursa'daki programlarının ardından dün İstanbul'a geldi. Kabataş Erkek Lisesi'ndeki Okullar Arası Ortak Bilim Projesi etkinliklerine katılan ve İstanbul Modern Müzesi'ndeki İngiliz-Türk Tasarım Sergisi'ni gezen Kraliçe, daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ile Boğaz turuna çıktı.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip, Ankara ve Bursa'daki programlarının ardından dün İstanbul'a geldi. Kabataş Erkek Lisesi'ndeki Okullar Arası Ortak Bilim Projesi etkinliklerine katılan ve İstanbul Modern Müzesi'ndeki İngiliz-Türk Tasarım Sergisi'ni gezen Kraliçe, daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ile Boğaz turuna çıktı. Gezinti, "Keyif Style" adlı yatla gerçekleşirken, Kraliçe Elizabeth'in, pembe şapka, beyaz çanta ve beyaz ayakkabılarla bütünleştirdiği kıyafeti ilgi çekti. İstinye'deki Boğaz Trafik İzleme Merkezi'ni de ziyaret eden Kraliçe, İstanbul programını akşam yemeğiyle tamamladı. Karaköy Limanı'nda demirleyen İngiliz donanmasına ait uçak gemisinde Cumhurbaşkanı Gül ve eşi onuruna yemek veren İkinci Elizabeth, bugün Ankara'da olacak.

2. Elizabeth ve eşi, İstanbul temaslarına Kabataş Erkek Lisesi ziyaretleriyle başladı. Özel Kabataş Eğitim Vakfı Anaokulu öğrencileri, bahçedeki Atatürk büstü önünde hazırlanan platformun önünde II. Elizabeth için şarkı söyledi. Kabataş Eğitim Vakfı Sabancı Kültür Sitesi'nin terasına çıkarak buradan İstanbul Boğazı'nı seyreden Kraliçe, burada hazırlanan halı, kilim, kuruyemiş, Türk lokumu, Türk kahvesi, Maraş dondurması, şerbet ve çeşitli hediyelik eşyanın sergilendiği stantları tek tek gezdi. Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Erol Demirdöven, Kraliçe'ye okulun Sultan Abdülhamid tarafından verilen açılış beratının çerçeveletilmiş örneğini ve altın varaklı bir tabak hediye etti.

Kraliçe II. Elizabeth, Moda Akademi'nin 4 erkek ve 3 kızdan oluşan Karadeniz halk oyunları ekibinin yaklaşık 3 dakika süren canlı kemençe eşliğindeki horonunu ilgiyle izleyerek alkışladı. Kraliçe'nin beyaz eldiven giydiği ve gezi süresince bir demet çiçekle dolaştığı görüldü. Basın mensupları, liseye çantaları kontrol edildikten ve üst araması yapıldıktan sonra alındı. Gazetecilerin ancak, kırmızı şeritle ayrılan bölümden görüntü almalarına izin verildi.

İngiliz Kraliçesi ve beraberindekiler daha sonra Kabataş Erkek Lisesi'nin rıhtımında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ile bir araya gelerek, "Keyif Style'' adlı yatla İstanbul Boğazı'nda gezintiye çıktı. Yata, Deniz Polisi ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait botlar eşlik ederken, polis helikopteri de havadan güvenlik kontrolü yaptı. II. Elizabeth, gece de Karaköy Yat Limanı'na demirleyen İngiliz savaş gemisinde bir resepsiyon verdi. Davete Cumhurbaşkanı Gül ve eşinin yanısıra siyaset, spor, ekonomi ve basın camiasından çok sayıda isim katıldı. Resepsiyonun sonunda Türk ve İngiliz milli marşları çalındı. İstanbul, aa, Zaman

Camide ayrıcalık istemeyen Kraliçe'ye övgü

Bursa Yeşil Camii'ni önceki gün ziyaret ederek Kur'an-ı Kerim dinleyen 2. Elizabeth'in, cami gi-rişinde yağmur nedeniyle Müftü Mahmut Gündüz'ün 'Ayakkabınızı iki adım ileride çıkarabilirsiniz' teklifini 'ayrıcalık istemiyorum, herkes nerede çıkartıyorsa, ben de orada çıkartayım' diyerek geri çevirdiği öğrenildi. Gündüz, Cihan'a yaptığı açıklamada Kraliçe II. Elizabeth'in bu davranışını takdirle karşıladığını söyledi. Öte yandan Kraliçe'nin Türkiye gezisini haberleştiren İngiliz Daily Telegraph gazetesi, "Kraliçe, 15'inci yüzyıl camiini gezerken şapkasını başörtüsüyle değiştirdi." başlığını kullandı. Times'ın başlığı ise, "Başı örtülü, ayağı patikli Kraliçe, Türkleri memnun etti." Gazete, Kraliçe'nin bir camiyi ziyaret etmesinin dünyaya verilen bir mesaj olarak görüldüğünü belirtti. Haberde, "Yeşil Cami, Kraliçe'nin 55 yıllık saltanatı boyunca ziyaret ettiği az sayıdaki camiden biri. Bu jest, Batılı komşularını İslam ve Avrupa Birliği üyeliğinin birlikte var olabileceğine ikna etmeye çalışan Türkiye'de pek çok kişi tarafından memnuniyetle karşılanacaktır." ifadelerine yer verildi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious