Kralice Elizabeth Salı günü Ankara'da

Kralice Elizabeth Salı günü Ankara'da.13463
  • Giriş : 11.05.2008 / 18:01:00

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, resmi bir ziyaret için Salı günü Ankara’ya gelecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kraliçe, Türkiye temasları kapsamında Ankara, İstanbul ve Bursa'da çeşitli programlara katılacak. 16 Mayıs’a kadar sürecek ziyaret, Kraliçe’nin, tahta çıkmasından bu yana Commonwealth dışındaki ülkelere yaptığı 85. resmi ziyaret olacak.

82 yaşındaki Kraliçe, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün daveti üzerine resmi bir ziyaret için Salı günü Türkiye’ye gelecek. 16 Mayıs’a kadar sürecek ve Ankara, Bursa ve İstanbul’u kapsayacak ziyaret sırasında Kraliçe’ye eşi Edinburg Dükü Prens Philip eşlik edecek.

Uzun bir süreden beri hazırlıkları yapılan ve sıkı güvenlik önlemlerinin alınacağı ziyaret, 1926 yılında doğan Kraliçe’nin babası 6. George’nın genç yaşta ölümü üzerine 1952 yılında tahta çıkmasından bu yana Commonwealth dışındaki ülkelere yaptığı 85. resmi ziyaret olacak.

Kraliçe Elizabeth, geçen yıl tüm dünyada büyük yankı uyandıran, ABD’ye resmi bir ziyaret de yapmıştı. Kraliçe, Commonwealth ülkeleri dahil, çok sayıda ülkelere 350’den fazla ziyaret gerçekleştirdi.

PASAPORT TAŞIMIYOR

Bu arada, İngiliz pasaportlarının, adına verildiği için Kraliçe’nin pasaporta ihtiyacı olmadığı, taşımadığı belirtiliyor. Buna karşın, eşi Edinburg Dükü dahil, tüm Kraliyet ailesi üyelerinin pasaportları olduğu kaydediliyor.

Çin’i ilk ziyaret eden İngiliz hükümdarı olan Kraliçe Elizabeth, çok iyi Fransızca konuşuyor. Fotoğraf çekmeyi çok seven ve bu konuda “usta” sayılan Kraliçe, atlarına ve at binmeye olan aşkı ile de tanınıyor.

Kraliçe Elizabeth, en uzun yaşayan İngiliz hükümdarı unvanını da taşıyor. Dört çocuğu olan Kraliçe’nin yaşamının en zor dönemlerinden birini, Prenses Diana’nın Paris’teki tartışmalı bir kazada ölümünün oluşturduğu biliniyor.

TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNE DESTEK

Türkiye’ye son olarak 1971 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay’nın konuğu olarak resmi bir ziyarette bulunan Kraliçe Elizabeth, son yıllarda Avam Kamarası’nda yaptığı geleneksel konuşmalarında Türkiye’ye de değinmişti.

Örneğin, Kraliçe, Kasım 2003’deki konuşmasında “Terörist tehditlerle karşı karşıya bulunan Türkiye gibi müttefiklerimize anlayış göstermeliyiz, destek vermeliyiz” demişti.

Kraliçe, Kasım 2006’daki konuşmasında ise “Özellikle Türkiye ve Hırvatistan ile katılım müzakerelerini ilerleterek (AB) genişlemeye ilişkin mevcut taahhütlerimize sadık kalmalıyız” ifadesini kullanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious