Kraliçe Elizabeth şifreleri

Kraliçe Elizabeth şifreleri.13653
  • Giriş : 15.05.2008 / 09:05:00

Kraliçe Elizabeth’in kıyafetlerinde ziyaret ettiği ülkelerin özelliklerini bulmak mümkün. Kraliçe, Çankaya Köşkü’ndeki davette de ‘üzüm salkımlarıyla’ geleneği bozmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Yerine göre giyinmenin uzmanı Kraliçe 2. Elizabeth normalde hep rengârenk kıyafetlerle gezse de bu kez uçaktan siyah tayyörle indi. Matem rengi siyahı tercih etmesinin nedeni Anıtkabir ziyareti olmalı. Genelde renkli giyiniyor çünkü böylece uzaktan da rahatlıkla seçilebiliyor. Nitekim burada da tayyör siyah olmasına rağmen kenarları ve şapkasının süsleri parlak yeşildi.

Moda ikonu olmadı ama

Kraliçe’nin çok belirgin bir tarzı var. Muhafazakâr ama yerli yerinde. Genellikle pastel renkli ve kontrast renk dikişli hafif anvelop palto, diz altı elbise giyiyor ve broş takıyor. Bu yaz aylarında etek-ceket takım halini alıyor.

Dün giydiği beyaz ceket buna örnek. Kraliçe hiçbir zaman Prenses Diana gibi bir moda ikonu olmadı ama bu onun zaman zaman en iyi giyinen kadın listelerine girmesini engellemedi.

Geçtiğimiz yıl moda dünyasının İncil’i sayılan Vogue dergisi onu Kate Moss, Claudia Schiffer ve Naomi Campbell gibi süpermodellerle aynı gruba dahil etti.

Üzüm salkımının sırrı

Kraliçe’nin ülke ziyaretlerindeki kıyafetlerinde o ülkelere has özellikler bulmak mümkün. Örneğin Japonya’daysa kiraz çiçeği, Kanada’daysa akçaağaç yaprağı desenli kıyafetler giyen Kraliçe’nin Çankaya Köşkü’ndeki elbisesinin üzerinde üzüm salkımları dikkat çekti. Anadolu kökenli bir sembol olan üzüm salkımı Hititlerin ve Friglerin bereket tanrıçası olan Kibele’nin göğüsleriyle özdeşleşiyor. Kraliçe dersine bu kez de iyi çalışmış.

Çanta şifreleri

Şapkası ve çantası Kraliçe’nin vazgeçilmez aksesuvarları. Şapkaları, yüzü her açıdan görülebilecek şekilde tasarlanıyor.

Çanta Kraliçe’nin yardımcılarıyla iletişim kurmak için kullandığı bir araç. Kraliçe çantasını masaya koyduktan beş dakika sonra yemek bitiyor; biri onu sohbetiyle esir alırsa çantayı kolunun altına koyup “Haydi gidelim” demek istiyor; çantasını yere koyarsa sohbeti iç açıcı bulmadığının ve tek isteğinin oradan uzaklaşmak olduğunun sinyalini veriyor. Ancak, çantası sol dirseğinde sallanıyorsa halinden memnun olduğu anlaşılıyor.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious