Kraliçe Elizabeth Türkiye'de gemide konaklayacak

Kraliçe Elizabeth Türkiye'de gemide konaklayacak.13463
  • Giriş : 10.05.2008 / 13:05:00

Türkiye'ye gelecek İngiltere Kraliçesi, güvenlik gerekçesiyle Boğaz'da demirleyen uçak gemisinde konaklayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cumhurbaşkanı Gül'ün davetlisi olarak 13-16 Mayıs'ta Türkiye'ye gelecek İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth ve eşi Prens Philip'in ziyareti Türkiye'de olduğu gibi Avrupa'da ilgiyle takip ediliyor.
Gül ve Erdoğan ile yapacağı resmi temaslar dışında Bursa'da düzenlenen 'Ulusal Girişimcilik Kongresi'ne katılacak ve İstanbul Modern'i ziyaret edecek 2. Elizabeth Türkiye'de kaldığı süre içinde çok sıkı biçimde korunacak. El Kaide saldırısından çekinen İngiliz Savunma Bakanlığı, Kraliçe'nin Boğaz'a demirleyecek 236 metre boyundaki uçak gemisi “Queen Elizabeth HMS Illustrious”da konaklamasını kararlaştırdı. Kraliçe ve eşi Prens Philip'in Türkiye ziyareti sırasında bir camiye de gitmeleri kararlaştırıldı. Güvenlik nedeniyle adı açıklanmayan camide Kraliçe Kur'an tilavetini dinleyecek.

MİT VE MI6 KORUYACAK

MI6'nın Kasım 2003'te İngiltere'nin İstanbul Başkonsolosu Short'un hayatını kaybettiği bombalı araç saldırısının benzerinin yapılacağından çekindiği için bu kararı aldığı öğrenildi. 2. Elizabeth'i ziyaret süresince MİT ve MI6'dan 45 ajan özel koruyacak. 1961 ve 1971'de Türkiye'yi ziyaret eden 2. Elizabeth, en uzun süre tahtta kalan kraliçe unvanına sahip. 2002'de tahta çıkışının 50. yılını “Altın Jübile” yaparak kutladı. Atlara ve köpeklere düşkünlüğüyle tanınıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious