Kraliçe Elizabeth'e koruma zırhı

Kraliçe Elizabeth'e koruma zırhı.18339
  • Giriş : 13.05.2008 / 23:24:00

Resmi temasları dahilinde Başkent Ankara'ya gelen İngiltere Kraliçesi 2'nci Elizabeth, koruma ve polis ordusu tarafından sıkı bir takibe alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kraliçe'nin Anıtkabir ve Çankaya Köşkü'ne yönelik ziyaretlerinde geniş güvenlik önlemlerine başvuruldu.

Tahta çıkışının ardından ikinci defa Türkiye'ye gelen İngiltere Kraliçesi Elizabeth, Ankara'ya ayak bastı. Esenboğa Havalimanı'na Kraliyet Havayolları'na ait uçağıyla inen 2'nci Elizabeth Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve eşi tarafından karşılandı. İngiltere Kraliçesi, daha sonra uzun araç konvoyuyla Anıtkabir'e doğru yola koyuldu.

Türkiye temasları yerli ve yabancı gazetecilerin büyük ilgisine sahne olan Elizabeth, için gerek havalimanında gerek de yollarda geniş güvenlik önlemlerine başvuruldu. Gelişi dolayısıyla geçici olarak trafiğe kapatılan Protokol Yolu'nu kullanan 2'nci Elizabeth'in konvoyunda koruma ve polislerin yanı sıra çok sayıda gazeteci yer aldı. Ortaya çıkabilecek olumsuz bir duruma karşı ambulansın da tahsis edildiği konvoy, yoldan geçen vatandaşların dikkatini çekti. Belli bölümlerine polis dizilen yolda vatandaşlar, otobüs duraklarından, evlerinin ve dükkanlarının önünden kraliçenin geçişini ilgiyle izledi.

Koruma ve polis ordusu tarafından sıkı bir takibe alınan Elizabeth, Anıtkabir'e geldi. Burada Ata'nın huzuruna çıkan Kraliçe, daha sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüşmek üzere Çankaya Köşkü'ne doğru yola çıktı. 2'nci Elizabeth, Anıtkabir'den çıkışta kendisini görüntülemek isteyen basın mensuplarına özel otomobilinden el salladı.

Anıtkabir'den Köşk'e gelen Elizabeth, burada Türkiye ve İngiltere bayraklarının süslediği yoldan geçti. Top atışlarıyla karşılanan Kraliçe, son olarak Cumhurbaşkanı Gül'le biraraya geldi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious