Kraliçe Elizabeth'in doğum günü Ankara'da kutlandı

Kraliçe Elizabeth'in doğum günü Ankara'da kutlandı.17521
  • Giriş : 16.05.2008 / 14:54:00

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, Ankara'da kendisi için düzenlenen doğum günü partisine katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün daveti üzerine Türkiye'ye gelen İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, Ankara'da kendisi için düzenlenen doğum günü partisine katıldı. Yoğun güvenlik önlemlerine başvurulan İngiltere Büyükelçiliği'ndeki doğum günü partisine siyaset ve Futbol dünyasından renkli isimler iştirak etti.

Resepsiyonun başında her iki ülkenin milli marşı çalındı. Resepsiyonda, Kraliçe Elizabeth, CHP Lideri Deniz Baykal ile bir süre ayak üstü sohbet etti. Davetliler ile tokalaşan Kraliçe, büyükelçiliğin bahçesinde bir ağaç dikerek, ilk suyunu döktü. Kraliçe, Başbakan Erdoğan ve beraberindekiler ile Futbol sahasına geldi. Burada, milli futbolcu Hakan Şükür'ün hazır bulunduğu gözlendi. Başbakan Erdoğan, Hakan Şükür ile tokalaşarak bir süre görüştü. Hakan Şükür bir süre sonra da Kraliçe ile yan yana geldi. Futbol sahasında, Başbakan Erdoğan'ın bir kaç kez topa vurduğu görüldü.

Kraliçe ve beraberindekiler çocukların gösterisini seyretti. Kraliçe'ye resepsiyon boyunca, İngiltere Büyükelçisi Nick Baird eşlik etti.Atlara merakı olduğu bilinen İngiltere Kraliçesi Elizabeth resepsiyona girişinde, 1971'deki Türkiye ziyareti sırasında, dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay ile birlikte Elizabeth adına düzenlenen at yarışını izlerken çekilen görüntülerin gösterildiği filmi izledi.

TJK Başkanı Ekinci, Kraliçe Elizabeth'e, kraliçenin atının tasvir edildiği bir tablo hediye etti. Ekinci ayrıca, Kraliçe Elizabeth'le yaptığı sohbet sırasında kendisini gelecek yılki yarışa davet etti.

Sohbette Ekinci'nin, üst üste üç kere yarışı kazananın kupanın sahibi olduğuna dikkati çekmesi üzerine, Kraliçe Elizabeth'in, "zaten olmasın, olursa bir daha kupa yaptırmak zorunda kalırız" diyerek, espriyle karşılık verdiği öğrenildi.

Kraliçe II. Elizabeth daha sonra, Uluslararası Gençlik Ödülü Programının birinci altın kategori ödülü törenine katıldı.1956'da başlatılan ve tüm dünyada uygulanan Uluslararası Gençlik Ödülü Programı, Türkiye'de de 2003 yılından bu yana gençlik ödül derneği bazında devam ediyor.

Kraliçe ve eşi, Türkiye ile İngiltere milli marşlarının dinlenmesinin ardından resepsiyon bahçesini gezerek, konuklarla sohbet etti.

1971 yılındaki Türkiye ziyaretinde de elçilik bahçesine meşe ağacı diken İngiltere Kraliçesi, bu gelişinde de meşe ağacı dikerek, ağaca su döktü.

Kraliçe, daha sonra 12-16 yaş arasında spora erişimi kısıtlı çocukların Futbol oynamasını seyretti. Bu sırada, eski bir futbolcu olan Başbakan Erdoğan da çocuklarla paslaştı.Sokak ligi adlı eğitim projesi, futbolu araç olarak kullanarak, spora erişimi kısıtlı çocukların sosyal hayata uyum sağlamalarını amaçlıyor.

British Council'ın başlattığı ve Sosyal Sorumluluk Derneğinin yürüttüğü projeye 16 ilden, 73 takım ve 1260 genç katılıyor.

Başbakan Erdoğan'ın Elizabeth'e gençlerin kötü alışkanlıklarını önlemek için bu projenin önemli bir proje olduğunu söylediği öğrenildi, ayrıca Kraliçe Elizabeth, Sosyal Sorumluluk Derneği Başkanı Osman Şibik ve diğer görevlilerle bir süre sohbet etti.

İngiltere Kraliçesi bunun ardındansa Sokak ligi ödül törenine katıldı. Elizabeth, en centilmen takım seçilen İzmir takımına ünlü futbolcu David Beckham imzalı topu ödül olarak verirken, Başbakan Erdoğan da birinci seçilen takıma kupasını verdi.

Bu arada Sokak ligi projesine katılan çocuklarla Dışişleri Bakanı ve Başmüzakareci Ali Babacan, İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband ve ünlü futbolcu Hakan Şükür'ün de katılımıyla bir Futbol maçı düzenlendiği öğrenildi.

Babacan ve Hakan Şükür'ün "Galatasaray", İngiltere Dışişleri Bakanı David Miliband'in de "Arsenal" adlı takımda oynadığı belirtildi.Resepsiyonda İngiltere Büyükelçiliğine bağlı İngiliz Okulunun öğrencileri "We are all in this together" (Bunda hep beraberiz) adlı şarkı eşliğinde dans gösterisi de sundular. Resepsiyonda Türk Silahlı Kuvvetleri Senfoni Orkestrası da bir konser verdi.

Bu arada Kraliçe'nin kendisine resepsiyon boyunca eşlik eden Başbakan Erdoğan'la bir süre görüştüğü öğrenildi.

Resepsiyon sırasında ayrıca, İngiltere Büyükelçiliğinin en eski çalışanı Şeref Öztürk Kraliçe'ye tanıştırıldı. Kraliçe, Öztürk'ü tebrik etti, elini sıktı ve bir plaket verdi.

Kraliçe'nin Türkiye ziyareti vesilesiyle Doğum günü resepsiyonu erken düzenlendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious