Kraliçe Elizabeth'in Türkiye ziyaretlerindeki tesadüf

Kraliçe Elizabeth'in Türkiye ziyaretlerindeki tesadüf.11999
  • Giriş : 16.05.2008 / 19:29:00
  • Güncelleme : 16.05.2008 / 19:12:08

Türkiye'ye ayrı bir önem veren İngiliz Kraliçesi'nin ziyaretlerinde 3 önemli tesadüf dikkatlerden kaçmadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İrfan Dumlu'nun haberi

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, ilk Türkiye ziyaretini 27 Mayıs 1960 ihtilalinin hemen ardından 1961'de yaptı. Ziyaret, Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan'ın idam dönemine rast geldi. Kraliçe'nin Devlet ve Hükümet Başkanı Orgeneral Cemal Gürsel'le yaptığı görüşmede Adnan Menderes ve arkadaşlarının idamının engellenmesini istediği öne sürüldü. Ancak; 6 Mart 1961’de gerçekleşen görüşmeden yaklaşık 6 ay sonra, Menderes, Zorlu ve Polatkan idam edildi.

Kraliçe'nin ikinci ziyareti de dikkat çekiciydi. Kraliçe, 12 Mart 1971'deki askeri müdahalenin ardından yine bir ziyaret yaptı. Ekim 1971'de Türkiye'ye geldiğinde "Balyozcu Başbakan" olarak bilinen Başbakan Nihat Erim'in önünde Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın idam dosyaları vardı.

Davaya denk geldi

Kraliçe'nin bugün sona erecek 3. ziyareti de AK Parti hakkında açılan kapatma davasının gölgesinde gerçekleşti. Yargıtay Başsavcısı, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve 70 AK Partili’nin siyasetten yasaklanmasını isterken Kraliçe, Gül ve Başbakan Erdoğan'la görüştü. Ziyaretin AK Parti'ye açılan kapatma davasından sonra gerçekleşmesi bir tesadüf olarak yorumlandı.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious