Kraliçe gelmeden protokolü geldi

Kraliçe gelmeden protokolü geldi.11999
  • Giriş : 07.03.2008 / 12:13:00
  • Güncelleme : 07.03.2008 / 12:27:56

Tokalaşmak yasak, erkeklerin yanında frak giymesi gerekiyor...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiltere Kraliçesi Elizabeth 5 Mayıs'ta Türkiye'ye geliyor..
İngiltere Kraliçesi II'nci Elizabeth, Cumhurbaşkanı Gül'ün davetlisi olarak mayıs ayında Türkiye'yi ziyaret edecek. Buckingham Sarayı'ndan yapılan açıklamada, ziyaretin 5 Mayıs'ta eşi Edinburg Dükü Prens Philip'le birlikte gerçekleşeceği bildirildi. Dünyanın en eski monarşilerinden olan Britanya Krallığı'nın tahtında oturan Kraliçenin evsahibi olduğu davetlerin tümünde, kökenleri yüzyıllara dayanan protokol kuralları uygulanıyor. Kraliçe, yurtdışı ziyaretlerinde ise genel kurallarda misafiri olduğu ülkenin kurallarını uyguluyor. Ancak ev sahibi ülkenin nezaket gereği misafirin arzusunu sormasıyla Kraliçe, olmasını ya da olmamasını istediklerini listeyle "ev sahibine" sunuyor. Bu liste Türkiye gezisi için henüz açıklanmadı ancak önceki gezilerde dikkat çeken protokol kuralları vardı:

* Kraliçe'ye unvanıyla hitap ediliyor, "majesteleri" deniliyor.

* Kraliçe ile elini uzatmadıkça, onunla tokalaşılmıyor. Kraliçe tokalaşırken eldivenlerini çıkarmıyor.

* Kraliçe ile karşılaşmada, 'How do you do (Nasılsınız)' sorusuna yanıt 'İyiyim' olarak değil, aynen 'How do you do' sorusu tekrarlanıyor.

* Selamlaşma sırasında erkeklerin Kraliçe'nin hafifçe elini öpmesi, bayanların dizlerini kırarak el sıkışması majestelerine saygının ifadesi.

* Kraliçe'nin davetlerinde dış görünümün önemli yeri var. Akşam yemeğinde bayanlar abiye elbise, erkekler ise frak-siyah smokin giyiyor. Resmi kıyafet ev sahibi ve onur konuğuna saygının ifadesi olarak görülüyor.

SARIMSAĞI sevmediği bilinen Kraliçe, İtalya ziyareti sırasında basında Papa'yla buluşmasından çok sarımsağı sevmemesi konu olmuştu. Çubuk makarna ve üzerindeki domates sosu da yemesi zor olduğu için kraliyetin ev sahibi ülkeden talepleri arasında yer almıştı. Ayrıca ziyaret öncesinde Buckingham Sarayı'nın, Kraliçe'nin çok baharatlı ve egzotik yemekleri sevmediği konusunda ev sahibini uyardığı biliniyor. Kabuklu deniz ürünleri de mide rahatsızlığına sebep olabileceği göz önünde bulundurularak kraliyetin yasakları arasında yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious