Kraliçe II. Elizabeth, Gül'e nişan taktı

Kraliçe II. Elizabeth, Gül'e nişan taktı.18962
  • Giriş : 14.05.2008 / 16:14:00

Türkiye'yi ziyaret eden İngiltere Kraliçe II. Elizabeth, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e İngiltere'nin en önemli nişanlarından biri olan "Knight Grand Cross ofthe Order of the Bath" (GCB) nişanını taktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


İngiltere Kraliyeti'nin eski dönemlerinde "Order of Bath" şövalyelere verilen bir nişandı. İngiliz Kraliyeti içinde şövalye olacak olan kişilerin arınmanın sembolü olarak görüldüğü için yıkanırlardı.

Yıkandıktan sonra bir kilisede sabah saatlerine kadar uyanık bırakılan kişi, sabaha karşı Kral'ın karşısına getirilerek düzenlenen törenle Kral'ın kılıcını o kişinin omuzuna değdirmesinin ardından o kişi şövalye oluyor. Şövalye olan bu kişilere aynı zamanda nişan takılırdı. Ortaçağın ardından I. George, bu nişanı askeri ifadesini takarak yeniden canlandırdı. 1847'de Kraliçe Viktorya, nişanın içinden askeri terimini çıkarmayı tercih etti.

"Knight Grand Cross of the Order of the Bath" olarak artık sadece İngilizlere değil, yabancılara da verilebiliyor. Özellikle son 50 yılda Kraliçe 2. Elizabeth tarafından birçok yabancı devlet adamına verilen bu nişan, bazen tartışma konusu haline bile gelmiştir.

Bunlardan birisi de şuan Zimbabve'nin başında bulunan Robert Mugabe. Eski bir İngiliz sömürgesi olan ve diktatör Robert Mugabe'nin on yıllardır başında bulunduğu Zimbabve, İngiltere ile ilişkileri son yıllarda bozulmuş durumda. Bunun üzerine İngiltere'de 2003 yılında bu nişanın tekrar geri alınması ya da iptal edilmesini tartışılmış ancak sonuç alınamamıştı.

Kraliçe 2. Elizabeth'ten Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e verilen bu üstün devlet nişanını alan diğer yabancı devlet adamları ise şunlar: Almanya eski İçişleri Bakanı Gustav Heinemann, Amerikan eski Başkanı Ronald Reagan, ABD Başkanı George H. W. Bush, Fransa Cumhurbaşkanı Nicholas Sarkozy, ABD eski Dışişleri Bakanı Collin Powel ve Zimbabve lideri Robert Mugabe.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious