Kraliçe II. Elizabeth Ankara'da

Kraliçe II. Elizabeth Ankara'da.18962
  • Giriş : 13.05.2008 / 22:24:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 17:27:48

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth resmi ziyaret için Ankara'ya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kraliçe ve beraberindekileri, Esenboğa Havalimanında Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve eşi Nihal Aydın, Ankara Valisi Kemal Önal, Ankara Garnizon Komutanı Korgeneral Aslan Güner, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Nick Baird, Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan ve eşi ile diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Kraliçe Elizabeth'in gelişi sırasında Esenboğa Havalanında çok sıkı güvenlik önlemleri alındığı dikkati çekti. Gazetecilerin çantaları ve kameraları özel eğitimli köpeklerle kontrol edildi.

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, 37 yıllık bir aradan sonra resmi bir ziyaret için yeniden Ankara'ya geldi. Eşi Edinburg Dükü Prens Philip'in eşliğindeki Kraliçe'yi, olağanüstü güvenlik önlemlerin alındığı Esenboğa Havaalanında Devlet Bakanı Mehmet Aydın karşıladı.

İŞTE İLK GÖRÜNTÜLER
IFrame

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün konuğu olarak Ankara'ya gelen Kraliçe Elizabeth ve beraberindeki heyeti taşıyan İngiliz Hava Yollarına ait uçak, saat 16.30 civarında Esenboğa Havaalanı'na indi. Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı havaalanında Kraliçe, Türkiye ziyareti boyunca kendisine refakat edecek olan Devlet Bakanı Mehmet Aydın ve eşi Nihal Aydın tarafından karşıladı. Esenboğa'daki sade karşılamada, daha önce Suudi Arabistan Kralı ve Katar Emiri'ni Esenboğa'da ağırlayan Cumhurbaşkanı Gül ise bulunmadı.

Ankara Valisi ve Garnizon Komutanı'nın da yer aldığı karşılamada Türkiye'nin Londra Büyükelçisi Yiğit Alpogan ve İngiliz Büyükelçisi Nick Baird de bulundu. Kraliçe Elizabeth, kendisini karşılayan protokol üyelerinin ellerini sıktı ve selamladı. 82 yaşındaki Kraliçe, daha önce dönemin Cumhurbaşkanı Cevdet Sunay'ın daveti üzerine Ekim 1971'de Türkiye'ye resmi bir ziyarette bulunmuştu.

-ANIT KABİR ZİYARETİ

Bunun ardından İngiltere Kraliçe ve eşi, apronda beklentilen zırhlı limuzine binerek Anıt Kabir'e gitmek üzere Esenboğa'dan ayrıldı.

Anıt Kabir ziyaretinin ardından Kraliçe için Çankaya Köşkü'nde resmi karşılama töreni düzenlenecek. Kraliçe ve Prens Philip, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül ile baş başa görüşme yapacak.

Abdullah Gül, akşam saatlerinde Çankaya Köşkü'nde Kraliçe'nin onuruna bir resmi yemek verecek.

-GEZİ PROGRAMI

Son günlerde yoğun hazırlıkların yapıldığı Sheraton Oteli'nde ağırlanacak Kraliçe ve beraberindeki heyet, yarın Bursa'ya gidecek. Burada Bursa Ticaret ve Sanayi Odasınca düzenlenecek "Girişim ve Kadın" konulu Ulusal Girişimcilik Kongresi dolayısıyla gerçekleşecek öğle yemeği ve moda gösterisine onur konuğu olarak katılacak.

Kozahan'da Karagöz ve Hacıvat oyunu izleyecek, Yeşil Camii'nde Kuran'ı Kerim dinleyecek olan Kraliçe, Perşembe günü İstanbul'da Modern Müzesindeki Türk-İngiliz Karma Resmi Sergisi'nin açılışını yapacak ve Kabataş Erkek Lisesi'ni ziyaret edecek Kraliçe akşam saatlerinde İstanbul'a demirleyecek İngiliz Kraliyet Donanması'na ait "Queen Elizabeth HMS Illustrious" uçak gemisinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onuruna bir resepsiyon verecek.

Kraliçe Elizabeth, Türkiye ziyaretinin son günü Cuma günü Ankara'da Çankaya Köşkü'nde Cumhurbaşkanı Gül ve eşine veda edecek ve Atatürk Müze Köşkü'nü ziyaret edecek. Kraliçe, İngiltere Büyükelçiliği'nde düzenlenecek resepsiyondan sonra Türkiye'den ayrılacak.

Kraliçe onuruna Çankaya'da yemek verildi

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious