Kraliçe II. Elizabeth İstanbul'a geldi, trafik felç oldu

Kraliçe II. Elizabeth İstanbul'a geldi, trafik felç oldu.14038
  • Giriş : 15.05.2008 / 14:48:00
  • Güncelleme : 15.05.2008 / 14:56:20

Kraliçe İstanbul'daki uçak gemisinde, Cumhurbaşkanı Gül onuruna resepsiyon verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kraliçe’nin ziyaretiyle ilgili geniş güvenlik önlemlerinin alındığı İstanbul’da trafik bazı yerlerde durma işlemez duruma geldi.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth, İstanbul’a geldi. Kraliçe Elizabeth’i taşıyan British Airways’e ait özel uçak, saat 13.15’de Atatürk Havalimanı’na indi.

Kraliçe Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip’i Atatürk Havalimanı Devlet Konukevi’nde, stanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İngiltere’nin İstanbul Başkonsolosu Barbara Hay ve öteki ilgililer karşıladı.

Kraliçe Elizabeth ile birlikte Devlet Bakanı Mehmet Aydın da İstanbul’a geldi. Kraliçe Elizabeth’in İstanbul’a gelişi dolayısıyla Atatürk Havalimanı ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Bu arada Kraliçe Elizabeth’e Atatürk Havalimanı’ndan ayrılışı sırasında yaklaşık 40 araçlık bir konvoy eşlik etti.

İNGİLTERE KRALİÇESİ II. ELİZABETH, KABATAŞ ERKEK LİSESİNE GELDİ

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi Edinburgh Dükü Prens Philip, "Okullararası Ortak Bilim Projesi" etkinlerine katılmak üzere Kabataş Erkek Lisesine geldi.

Devlet Bakanı Mehmet Aydın, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi Nicholas Baird, İstanbul Başkonsolosu Barbara Hay ve diğer yetkilerinin eşlik ettiği Kraliçe II. Elizabeth, liseye gelişinde Kabataş Erkek Lisesi Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Erol Demirdöven, Yönetim Kurulu üyesi Merih Ergin, Kabataş Erkek Lisesi Müdürü Recep Memiş, British Council Türkiye Direktörü Chris Brown ve British Council Eğitim Direktörü Peter Clack tarafından karşılandı.

Özel Kabataş Eğitim Vakfı Anaokulu öğrencileri, bahçedeki Atatürk büstü önünde hazırlanan platformun önünde Kraliçe II. Elizabeth için şarkı söyledi. Öğrencilerden Elif Eser ve Emre Demirel, kraliçeye ebru tablo hediye ederken, öğrenci Mert Öztaşkın da II. Elizabeth'e çiçek sundu.

Bu arada Kraliçe II. Elizabeth'in beyaz puantiyeli pembe renkli elbise üzerine yine pembe uzun bir ceket giydiği ve elbisesini pembe bir şapka ile beyaz çanta, ayakkabı ve eldivenle tamamladığı görüldü.

Basın mensupları, liseye çantaları kontrol edildikten ve üst araması yapıldıktan sonra alındı. Gazetecilerin ancak, kırmızı şeritle ayrılan bölümden görüntü almalarına izin verildi.

Öte yandan Kraliçe II. Elizabeth'in liseye gelişi sırasında polis helikopteri de havadan güvenlik kontrolü yaptı.

GÜVENLİK ALARMI

Kraliçe’nin ziyaretiyle ilgili Emniyet İstanbul’da güvenlik alarmına geçti. Kraliçe’nin geçiş güzergahında önlemler artırıldı. İstanbul’un belirli bölgelerinde trafik kilitlendi.

İngiltere Kraliçesi Elizabeth, Kabataş Erkek Lisesi’ndeki “Okullar Arası Ortak Bilim Projesi” etkinliklerine katılacak. İstanbul Boğazı’nda tekne gezintisine çıkacak olan Kraliçe Elizabeth, İstanbul Modern Müzesi’ndeki “İngiliz-Türk Tasarım Sergisi”ni ziyaret edecek.

Kraliçe Elizabeth, HMS Illutrious uçak gemisinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi onuruna akşam yemeği verecek.

Kraliçenin eşi Edinburgh Dükü Prens Philip de İstinye’deki Boğaz Trafik İzleme Merkezi’ni ziyaret edecek.

İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth ve eşi, ziyaretin son günü olan 16 Mayıs’ta Çankaya Köşkü’ne giderek Atatürk Müze Köşkü’nü gezecek ve Cumhurbaşkanı Gül ile eşine veda edecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious