Kral'ın büyük başarısı

Kral'ın büyük başarısı.11658
  • Giriş : 08.07.2008 / 18:37:00

Türk futbolunun 'Kral' lakaplı futbolcusu Hakan Şükür, IFFHS tarafından oynayan futbolcular içindeki en golcü isimleri listesinde 5. sırayı elde etti. İşte sıralama:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Galatasaray'ın en fazla gol atan futbolcusu unvanına sahip olan Hakan Şükür, IFFHS'in yaptığı "Futbol yaşantısını sürdüren futbolcular içinde liglerdeki en golcüler" listesinde 5. sırada, Trabzonspor'un eski golcüsü Şota ise Kral'ın bir basamak gerisinde yer aldı!

Galatasaray'la yollarını ayıran Türk futbolunun 'Kral' lakaplı futbolcusu Hakan Şükür, Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu (IFFHS) tarafından oynayan futbolcular içindeki en golcü isimleri listesinde 5. sırayı elde etti.

Hakan Şükür, IFFHS'nin listesinde 534 maçta attığı 268 golle Thierry Henry, Ruud Van Nistelrooy, Ronaldo gibi birçok dünya yıldızını geride bıraktı. Hakan Şükür'ün en yakın takipçisi konumundaki Şota Arvaledze ise geçtiğimiz ay futbol kariyerini noktalamasına karşın listede yer buldu.

Şota, 430 maçta 263 gole imza atma başarısı göstererek listenin 6. sırasında yer buldu. Guatemala'da CSD Guatemala forması giyen Juan Carlos Plata 513 maçta attığı 287 golle listenin zirvesinde yer almayı başardı.

1 Eylül 1971'de Sakarya'da dünyaya gelen Hakan Şükür, lig tarihindeki ilk golünü 1988-1989 sezonunda Eskişehirspor'a atmış ve 2007-2008 sezonunda ise Vestel Manisaspor'a attığı golle toplam 241 gole ulaşarak Türkiye Futbol Ligi tarihinde en fazla gol atan futbolcu olmuştur. 3 kez gol kralı olan Şükür, hem Galatasaray'ın, hem Milli Takım'ın, hem Türkiye Futbol Ligi'nin, hem de Türk Futbol Tarihi'nin en fazla gol atan futbolcusudur. Ayrıca dünyanın en çok gol atan Türk futbolcusudur. Profesyonel kariyerindeki ilk golünü ise 1987-1988 sezonunda Türkiye Kupası'nda Zonguldakspor'a atmıştır.

Hakan Şükür Dünya Kupası tarihinde atılan en hızlı golün sahibidir. 2002 Dünya Kupası'nda Türkiye'nin Güney Kore ile yaptığı üçüncülük maçında maçın başlama vuruşundan 10.8 saniye sonra attığı golle Dünya Kupası tarihine geçmiştir.

IFFHS'nin kariyerini sürdüren futbolcuları baz alarak yaptığı 'tüm zamanların en başarılı lig golcüleri listesinde yer alan isimler, oynadıkları, kulüpler, çıktıkları maç sayısı ve attıkları gol sayısı ise şöyle:

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*