Kredi borçlarında artış sürüyor

Kredi borçlarında artış sürüyor .8938
  • Giriş : 06.08.2007 / 10:52:00

Yılın ilk yedi ayında vatandaşların kredi kartı ve tüketici kredisi borcu yüzde 15.5 oranında artarak 82.6 milyar YTL’ye yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tüketim harcamalarındaki yavaşlamaya rağmen, vatandaşın bankalara olan tüketici kredisi ve kredi kartı borçlarının son hızla artmaya devam ettiğini söyleyen Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Sinan Aygün, bu yılın ilk yedi ayında vatandaşların kredi kartı ve tüketici kredisi borcunun yüzde 15.5 oranında artarak 82.6 milyar YTL’ye yükseldiğini kaydetti.

TÜKETİM ARTMIYOR

Yaptığı yazılı açıklamada, vatandaşların borçlarında son bir yıllık dönemde yüzde 25.6 oranında bir büyüme kaydedildiğini vurgulayan Aygün, TÜİK’in milli gelir rakamlarına göre vatandaşların tüketim harcamalarının bu yılın ilk çeyreğinde sadece yüzde 1.6 oranında arttığını hatırlattı. Aygün, “Vatandaşın geçen yıla göre tüketim harcaması artmıyor. Buna karşılık borcu artıyor. Ekmeğe, süte, beyaz eşyaya, giyime geçen yılki kadar para harcayan vatandaşın borcunda yaşanan bu yüksek artışın faiz yükünden kaynaklandığını tahmin ediyorum” diye konuştu.

152 BİN KİŞİ TAKİPTE

Yine bu yılın ilk yedi ayında 152 binden fazla vatandaşın tüketici kredisi ve kredi kartı borcunu ödeyemediği için takibe alındığını dile getiren Aygün, kara listedeki kayıt sayısının 1 milyon 211 bini, isim sayısının ise 589 bini geçtiğini söyledi. Aygün, 2002 yılından sonra vatandaşların bankalara olan tüketici kredisi borçlarının 26 kat, kredi kartı borçlarının 12 kat arttığını belirterek, “Vatandaş, şimdi sadece faize çalışıyor” görüşünü aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious