'Kredi' dolandırıcısı kıskıvrak yakalandı

'Kredi' dolandırıcısı kıskıvrak yakalandı.13461
  • Giriş : 21.06.2008 / 09:50:00

Üniversitelilerin öğrenimleri sırasında önemli bir gelir kaynağı olan ve öğrencilik süresi boyunca aldıkları kredilere dolandırıcılar göz dikti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kendisini avukat olarak tanıtan bir kişi, üniversite mezunlarına ulaşarak "Kredi borcunuz bulunuyor. Bir an önce ödemezseniz icra takibi başlatılacak" tehtidiyle 200 kişiyi dolandırdı. Şikayetlerin artması üzerine Sarıyer'de yakalanan zanlının 300 bin YTL vurgun yaptığı belirlendi.

Dolandırıcılık yöntemleri konusunda polisi bile hayrete düşüren zanlıların bu sefer ki hedefi üniversite mezunlarının devlete olan kredi borçları oldu. Gözünü kredi borçlusu insanların borçlarına diken bir dolandırıcı, kendisini Kredi ve Yurtlar Kurumunun avukatı olarak tanıtıp irtibata geçti. Mezuniyet sonrası devletten alınan katkı ve öğrenim kredilerinin geri ödemelerinin yapılmadığını ve icra takibi başlatılacağını söyleyen zanlı, vatandaşları icra takibi ile tehdit etti. Kendisini avukat olarak tanıtan zanlı Burhan Aydın ismini kullandı. Avukatın isminden yola çıkarak araştırma yapan müşteki vatandaşlar Ankara'da çalışan aynı isimde bir avukat bulunduğunu ancak sadece isim benzerliği taşıdığını öğrendiklerinde dolandırıldıklarını anladı.

Olay, şikayetçi vatandaşın polise başvurarak yardım istemesi üzerine ortaya çıktı. Yapılan araştırmada benzer şikayetler nedeniyle 200 kişinin mağdur durumda bulunduğu öğrenildi. İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin olaya el koymasının ardından başlatılan araştırmada, İstanbul dışında Kayseri, Ankara ve Batman'da da benzer olayların meydana geldiği ortaya çıktı. Bunun üzerine olayla ilgili araştırmasını İstanbul'da yoğunlaştıran polis "Burhan Aydın" sahte isimli Mesut Ç'yi Sarıyer'deki evinde yakalandı. Emniyete getirilerek ifadesi alınan Mesut Ç'nin 2 yıldan bu yana benzer dolandırıcılık olayları gerçekleştirdiği belirlendi. Farklı isimler kullanarak borç tahsilatı yapmaya çalışan zanlının sık sık Burhan Aydın ismini kullandığı ortaya çıktı.

-SEVGİLİSİNDEN ALDIĞI HAT İLE DOLANDIRICILIĞA KALKINCA YAKAYI ELE VERDİ-

Mesut Ç'nin emniyetteki işlemleri sırasında ilginç bir durum daha ortaya çıktı. Benzer suçlardan poliste kaydının bulunduğu öğrenilen Mesut Ç'nin, sevgilisinin cep telefonu hattını kullandığı belirlendi. Müştekilerin para yatırdıkları hesap numarasındaki telefona ulaşan polis, Ö.G isimli kadını gözaltına aldı. Emniyetteki sorgusunda Murat Ç'nin eski kız arkadaşı olduğu öğrenilen Ö.G., hattı sevgilisini verdiğini ancak olayla ilgisinin olmadığını savundu. Ö.G sorgusunun ardından serbest bırakıldı. İncelemelerde Mesut Ç'nin vatandaşları 300 bin YTL dolandırdığı öğrenildi.

Emniyette işlemleri tamamlanan Mesut Ç. Beyoğlu Adliyesi'ne sevk edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious