Kredi kartı borçlarına yakın takip

Kredi kartı borçlarına yakın takip.11620
  • Giriş : 04.11.2008 / 22:30:00

Kara listedeki kredi kartı borcu 2 milyar YTL'yi geçti; bankalar tahsilat için atağa geçti. Borçlular yakın takipte!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Amerika'da başlayan finansal kriz, bütün dünyada bankaları zor durumda bırakırken, Türk bankaları da krizin etkisini en aza indirmek için alacaklarını yakın takibe aldı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)'nun yaptığı araştırmaya göre, bankaların üzerinde dikkatle durduğu konu kredi kartı borçları. 31 milyar yeni liralık büyüklüğe ulaşan kredi kartı borçlarının takipteki alacak miktarı 2 milyar yeni lirayı aşmış durumda.

Amerika'da başlayan finansal kriz, bütün dünyada bankaları zor durumda bırakırken, Türk bankaları da krizin etkisini en aza indirmek için alacaklarını yakın takibe aldı. Bankaların üzerinde dikkatle durduğu konu kredi kartı borçları. Zira, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)'nun verilerine göre önceki ay itibarıyla konut kredisinde takibe düşen miktar sadece 317 milyon yeni lira olurken, takipteki taşıt kredisi miktarı da 286 milyon yeni lira ile sınırlı kaldı. Buna karşılık, 31 milyar yeni liralık büyüklüğe ulaşan kredi kartı borçlarının takipteki alacak miktarı ise şimdiden 2 milyar yeni lirayı aşmış durumda. Bu durumu dikkate alan bankalar, ödenmeyen en küçük kredi kartı borcunun tahsilinde bile titiz davranıyor.

Takipteki alacakların kredi kartlarına dağılımına bakıldığında 1 milyar 603 milyon yeni liralık borç ile İstanbul ilk sırada yer alıyor. Ankara'da bu rakam 61 milyon yeni lira olurken, İzmir 50 milyon yeni lira ile üçüncü sırada yer alıyor. Kredi kartlarının takibe dönüş miktarında en risksiz iller ise 162 bin yeni lira ile Bayburt ve 185 bin yeni lira ile Tunceli. Bankaların haziran sonu itibarıyla toplam takibe düşen alacak miktarı 10,7 milyar yeni lira. 5,1 milyar yeni lira ile İstanbul en borçlu il sıralamasında birinci sırada. İstanbul'u 1,15 milyar yeni lira ile Ankara izliyor. En borçsuz şehir ise 789 bin yeni liralık takipteki alacağı ile Tunceli. Kişi başı takipteki alacakta da İstanbul 410 yeni lira ile zirveyi elinde tutuyor. Tekstil sektöründe yaşanan sıkıntı sebebiyle Denizli 286 yeni lira ile İstanbul'un ardından ikinci sırada yer alırken, kişi başına düşen takipteki alacak miktarı en az olan il ise 9 yeni lira ile yine Tunceli.

BDDK verilerine göre kişi başı tasarruf mevduatında da İstanbul birinci sıradaki yerini koruyor. Bu ilde kişi başı tasarruf mevduatı 8 bin 522 yeni lira olurken, aynı rakam Ankara'da 5 bin 513 yeni lira, İzmir'de 5 bin 119 yeni lira, Muğla'da 4 bin 944 yeni lira. Kişi başına düşen tasarruf mevduatında en düşük iller ise Şırnak ve Hakkari. Şırnak'ta kişi başı tasarruf 181 yeni lirada kalırken aynı rakam Hakkari'de 189 yeni lira. Tüketici kredileri 19 Eylül itibarıyla 206 milyon yeni lira artarak 81 milyar 771 milyon yeni liraya çıktı. Merkez Bankası verilerine göre, tüketici kredileri kapsamında konut kredileri 37 milyar 763 milyon yeni lira, taşıt kredileri 5 milyar 847 milyon yeni lira, diğer krediler ise 38 milyar 160 milyon yeni lira olarak hesaplandı. Bireysel kredi kartları ise 31 milyar 405 milyon yeni lira oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*