Kredi kartı borçlularına af geliyor

Kredi kartı borçlularına af geliyor.20241
  • Giriş : 19.05.2008 / 00:15:00
  • Güncelleme : 20.05.2008 / 17:00:49

Hükümet, prim borçlularından sonra kara listedeki 1 milyon kişiye de af hazırlığında. Mali sicil affı getirecek teklif yasalaşırsa, borcunu 3 ay içinde ödeyen kara listeden çıkarılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

SSK ve Bağ-Kur prim borçlarının faizlerine af getiren hükümet, mali sıkıntıya düşüp kredi kartı borcu, karşılıksız çek ve senet nedeniyle Merkez Bankası'nın kara listesine girenleri de kurtarmaya hazırlanıyor.

AK Partili bazı milletvekilleri Başbakan Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmelerde 'mali sicil affı' konusunu gündeme getirdi.

ERDOĞAN'DAN ONAY

Başbakan Erdoğan, sicil affına sarı ışık yakıp, milletvekillerinin parti grup yönetimi ile konuşmasını istedi. Grubun onay vermesi üzerine bazı milletvekilleri sicil affı ile ilgili hazırlık yapmaya başladı. Giresun Milletvekili Ali Temür'ün bu yönde bir teklif hazırladığı öğrenildi.

ESNAFI DA KAPSIYOR

Teklif yasalaştığında, kredi kartı, tüketici kredisi, karşılıksız çek ya da senet borcu nedeniyle yasal takibe uğrayanlar, bu borçlarını 3 ay içinde ödemeleri koşulu ile kara listeden çıkarılacak.

Düzenlemeden 1 milyon civarında esnaf, tüccar, işadamı, kart borçlusu yararlanacak. Mevcut düzenlemelere göre çek, senet, kredi kartı veya tüketici kredisi, karşılıksız çek ya da senet borcu olanlar kara listeye giriyor ve bunlar hiçbir şekilde yeni kredi alamıyor. Borçları ödeseler bile kara listede isimleri kalmaya devam ediyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious