Kredi kartı borcu en sonunda şair etti

Kredi kartı borcu en sonunda şair etti.8027
  • Giriş : 28.06.2009 / 10:39:00

"Her yerde pos makinesinden çektirirsin cırt diye.. 40 gün sonra yatırmazsan... Kalırsın faizine asgariyesine"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Adana'da 3 ayrı kredi kartına yaklaşık 30 bin TL borcu olan bir motosiklet tamircisi, çektiği çileyi dizelere dökerek, "Ah şu kredi kartı" isimli şiir yazdı.
Türkiye'de kredi kartlarının hızla yaygınlaşması, her sokak başında herkese dağıtılmasından sonra borç batağına giren ve canına kıyan çok sayıda vatandaş oldu. Adanalı bir kart mağduru ise 30 bin TL'yi bulan borcu yüzünden çektiği çileyi dizelere döktü.

Adana'nın merkez Yüreğir ilçesinde motosiklet tamircisi olarak geçimini sağlayan ve 3 çocuk babası olan Adnan Karakoç, 3 kredi kartına yaklaşık 30 bin TL borcu olunca çektiği çileyi şiirleştirdi. Küçük yaştan beri motosiklet tamirciliği yapan ve kendine ait dükkan açtıktan sonra işleri iyi gidince 3 tane kredi kartı çıkartan Karakoç şimdilerde kart çıkardığına bin pişman.

Karakoç, 2000'li yıllara kadar işleri iyi gittiği için kredi kartı borcunu rahatlıkla ödediğini ancak 2001 kriziyle birlikte işlerinin yavaşladığını ve kredi kartı borçlarını ödeyemez duruma geldiğini söyledi. 8 yıldır kartın birinden çekip diğerine yatırdığını ancak son gelen krizle borçları iyice ödeyemez hale geldiğini ifade eden Karakoç, "Krizler bizi mahvetti. Değil kredi kartını ödemek, eve ekmek götürecek para bulamaz hale geldik. Şu an 3 kredi kartına yaklaşık 30 bin TL borcum var. Ve bu borçları ödeyemiyorum. Borçlarım sürekli artıyor" dedi.

Kredi kartı borcu nedeniyle uykularının kaçtığını ve çektiği çileden dolayı kendine bir ilham geldiğini söyleyen Karakoç şöyle devam etti:
"Motosiklet tamir ederek kredi kartı borçlarını ödeyemez hale geldim. Borçları nasıl öderim diye gece gündüz düşünürken birden şiir yazmaya başladım. Bu 8 yıllık süreçte kredi kartı nedeniyle çektiğim acıları kaleme aldım. Bir anda, 'Ah şu kredi kartı' diye şiir yazdım. Artık herhangi bir şey olduğu zaman kendiliğinden şiir yazıyorum."

Türkiye'de vatandaşların kredi kartı kullanmasını bilmediğini bu nedenle çoğu kişinin kendisi gibi borcu olduğunu vurgulayan Karakoç, iyi günler gibi kötü günlerin de olacağını insanların düşünmesi gerektiğini kaydetti.
Kriz nedeniyle günlük en fazla 60 TL para kazandığını onu da ancak evin ihtiyaçlarına harcadığını belirten Karakoç, borcu ödeyemediğini söyledi.
Karakoç'un kredi kartı nedeniyle çektiği çileyi anlatan "Ah şu kredi kartı" şiirinin sözleri ise şöyle;

"İki, sekiz, on altı çekersin kredi kartı
Ödeme günü geldiğinde kırmak istersin kartı
Ah şu kredi kartı
Önce alırken beleş olur yiyip içmesi ne hoş olur
Ödeme günü geldiğinde ödemesi ne zor olur
Ah şu kredi kartı
Çarşı pazar dolaşırken kredi kartına alışırsın
Her gördüğüne yanaşırsın
Evde ailenle tartışırsın
Ah şu kredi kartı
Her yerde pos makinesinden çektirirsin cırt diye
40 gün sonra yatırmazsan
Kalırsın faizine asgariyesine
Ah şu kredi kartı
Memur çantayı takar koluna
Çıkar caddelerin yoluna
Kredi kartı verirler herkesin eline
Sonra kıyarlar malına canına
Ah şu kredi kartı"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*