Kredi kartı dolandırıcılığı yapan şebekenin 12 üyesi tutuklandı

Kredi kartı dolandırıcılığı yapan şebekenin 12 üyesi tutuklandı.20241
  • Giriş : 21.01.2008 / 19:09:00

Paravan kod adlı operasyonda çökertilen ve uluslararası kredi kartı dolandırıcılığı yapan şebekenin 12 elemanı Antalya'da tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde, Antalya ve İzmir Emniyeti Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince yapılan 'Paravan' adlı operasyonda 13 kişi yakalandı. 4 günlük sorgulamanın ardından 'haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla örgüt kurmak' başta olmak üzere, çeşitli suçları işledikleri tespit edilen örgüt üyeleri mahkemeye çıkartıldı. Mahkeme, 13 kişiden 12'sinin tutuklanmasına karar verdi.

Operasyondan sonra çalışma başlatan polis, örgüt üyelerinin suç işleme yöntemini inceledi. Polisin yapmış olduğu inceleme sonucunda, örgüt üyelerinin suç işleme yöntemi olarak, gazete ilanlarından satılık ya da devir edilecek işyeri ilanlarını tespit ederek bu işyerlerini kendi üzerlerine aldıkları ortaya çıktı. İşyeri sahipleriyle yüzdelik karşılığı, kredi kart çekimi yapmak üzere pos cihazlarını kullandıkları belirlenen örgütün, paravan şirket kurarak bu şirket adına bankalardan pos cihazları tahsis edildiği belirlendi.

Örgüt üyelerinin bu aşamaları gerçekleştirdikten sonra, örgüt liderinin Taıwan, Japonya, Meksika, Amerika, Kanada, Hindistan, Bulgaristan, İspanya, Almanya, Brezilya Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Kore ve İngiltere gibi ülkelere ait kredi kartı bilgilerini temin ederek, bu kredi kart bilgilerini teknik cihazlar yardımıyla manyetik şeritli kartlara yükledikleri tespit edildi.

Ayrıca, çete liderinin pos cihazlarından çekilmek üzere Antalya, İzmir, Bursa, Muğla ve Osmaniye, illerinde bulunan örgüt üyelerine gönderdiği, örgüt üyelerinin de sahte oluşturulmuş kredi kartları ile pos cihazlarından yüklü miktarlarda çekim yaptığı, pos hesabına geçen paraların örgütün hiyerarşik yapısına uygun olarak paylaşıldığı tespit edildi.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious