Kredi kartı kullananlarını intihara kadar sürüklüyor...!

Kredi kartı kullananlarını intihara kadar sürüklüyor...!.13493
  • Giriş : 14.10.2007 / 18:35:00
  • Güncelleme : 14.10.2007 / 19:36:41

Kredi kartı kullananların 3'te 1'i 'intihar etme noktasına' gelebileceğini düşünüyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ankara Genç İşadamları Derneği'nin (AGİAD) kredi kartı kullanımıyla ilgili araştırmasında, kredi kartlarının büyük oranda 'gereksiz harcamaya neden olduğu' ve kredi kartı borcunun, kullanıcıların aylık gelirini genel olarak aştığı sonucuna ulaşıldı. Araştırmada, kullanıcıların yaklaşık yüzde 70'i kredi kartı nedeniyle zor durumda kaldığını kaydederken bazı bankaların aldığı yıllık kart aidatlarının ise 'haksız kazanç' olarak görüldüğü belirlendi.

ÖNEMLİ TESPİT
Kredi kartı kullananlar içinde, kart kullanma alışkanlığını dikkate alarak değerlendirdiğinde, “intihar etme noktasına” gelebileceğini düşünenlerin sayısı ise azımsanmayacak ölçüde: yüzde 35.82. AGİAD, 'Kredi Kartları Araştırması'nda, kredi kartı kullanımı ile ilgili önemli verilere ulaşıldı. Kredi kartı kullanan 787 kişinin yanıtladığı ankette, kartların kullanım amaçları, yararlı ve zararlı görüldükleri alanlar ile kullanıcı alışkanlıkları gibi sorulara yanıt arandı. Ankete katılan kredi kartı kullanıcılarının neredeyse yarısı (yüzde 48.12) 'kartsız bir hayatı' 'gelir ve giderin dengede olduğu bir hayat' olarak tanımlıyor. Kullanıcıların yüzde 35.83'ü için ise kartsız hayat 'stressiz bir hayat' anlamına geliyor. Kredi kartının olmaması, kart sahiplerinin yüzde 6.11'i için 'zor bir hayat'ı, yüzde 5.23'ü için ise 'stresli bir hayat'ı ifade ediyor.
KÖTÜ ALIŞKANLIK
Ankette, 'Kredi kartı kullanma alışkanlığınızı dikkate alarak intihar etme noktasına gelebileceğinizi düşünüyor musunuz?' sorusuna yüzde 58.11 oranında 'hayır' yanıtı verilirken, bu soruya 'evet' diyenlerin oranı da yüzde 35.82 ile 3'te 1 oranının da üstüne çıkıyor.

GÜNEŞ

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious