Kredi kartı kullanmanın püf noktaları

Kredi kartı kullanmanın püf noktaları.20241
  • Giriş : 24.07.2008 / 19:51:00
  • Güncelleme : 24.07.2008 / 19:04:01

İşte kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gereken noktalar...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye Tüketicileri Koruma ve Eğitim Vakfı (Tüketici Vakfı), tüketicilerin başvuru kaynağı olması amacıyla "Artan ve Gelişen Tüketici Hakları Rehberi" hazırladı.

Hazırlanan rehber ile tüketicilerin, Türkiye'de son beş yılda artan ve gelişen tüketici mevzuatı ile bilgi edinme, sağlık, sigortacılık, bankacılık, kredi kartları, internet bankacılığı, mortgage, enerji, ulaştırma ve iletişim, belediyecilik gibi sektörlerdeki hakları hakkında bilgilendirilmesi amaçlanıyor.
Türkiye'de tüketici haklarının gelişiminin anlatıldığı rehberde, tüketiciler, bilgi edinme hakkının kullanımı ve hasta hakları konusunda bilgilerin yer aldığı rehberde, gıda-tarım hizmetleri, çevrenin korunmasında tüketicilerin bilgilendirilmesine ilişkin kanunlar ve yönetmelikleri de içeriyor. Tüketicilere, sigorta poliçesi hakkında her türlü konuyu sormaları, poliçeleri dikkatli şekilde okumaları, genel şartları incelemeleri uyarılarının yapıldığı rehberde, bankacılık ve kredi kartları konusunda da tüketicilerin faydalanacağı bilgiler yer alıyor.

Rehberde, kredi kartı kullanan tüketicilerin dikkat etmesi gereken bazı konular şöyle özetleniyor:

Kredi kartı seçerken kullanım maliyeti en ucuz olacak koşulları sunan banka ve kartları tercih edin.

Kontrol edebileceğinizden fazla kart almayın. İkiden fazla kredi kartının ödeme tarihlerini ve limitlerini kontrol etmek zor olacaktır.

Kart şifresini kimseye söylemeyin, şifreyi kartın üzerinde veya cüzdanda yazılı olarak saklamayın, doğum tarihi, hesapmüşteri numarası gibi kolay ulaşılır şifreler kullanmayın.

Kredi kartıyla yapılan işlemlerde fazla yapılmış veya size ait olmayan bir işlem varsa son ödeme tarihinden itibaren 10 gün içinde kart çıkaran kuruluşa başvurarak itiraz edin. Tüketicilerin alışveriş yaparken dikkat etmesi gereken noktalar ise rehberde şöyle yer aldı:

İndirimli satışların çekiciliğine kapılarak gerekli olmayan veya daha az kullanılacak mallar satın alınmamalı.

Taksitli satışlarda satış sözleşmesi, taksit koşulları, ödeme vadeleri ve diğer yükümlülükler dikkatle incelenmeli.

Para ödemelerinde ve mal tesliminde imzalı kağıt alınmalı, her taksit için ayrı ayrı senet imzalanmalı. Boş senet verilmemeli.

BUGÜN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*