Kredi kartı limitine maaş sınırı geliyor

Kredi kartı limitine maaş sınırı geliyor.162598
  • Giriş : 28.06.2009 / 07:40:00
  • Güncelleme : 28.06.2009 / 00:05:50

Kredi kart limitine sınır geliyor gelirin en fazla kaç katı ile sınırlanacak? Sanayi Bakanı Ergün'ün açıklamaları;

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kredi kartı sahiplerini uyaran Sanayi Bakanı Ergün, “Sözleşmenizi iyi okuyun, sözleşmede yoksa bankalar aidat alamaz” dedi. Bakan Ergün, tasarı ile kredi kartlarında gelirin en fazla 4 katı kadar bir limit belirlenmesinin düşünüldüğünü söyledi. Ergün, 10 kredi kartına ayrı ayrı limit yerine tek bir limitin belirleneceğini söyledi

Kredi kartı borçlularına kısmi af getiren düzenlemeden, kart aidatlarının yıllık olarak alınmasını öngören hükmün çıkartılmasıyla, mevcut uygulama sürerken, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, kredi kartı sahiplerini “bilinçli ve dikkatli” olmaları konusunda uyardı.

Ergün, Meclis kulisinde bir grup gazeteciyle sohbeti sırasında, bankaların kart sözleşmesinde yazılı olmaması durumunda aidat alamayacaklarını vurguladı. Bu açıdan tüketicilerin sözleşmeleri iyi okuması gerektiğini söyleyen Ergün, çok eski kartlardan aidat talep edilmemiş olabileceğini ifade etti. Ergün, “Bu tür kartlarda itiraz edilince kart aidatından vazgeçiliyor. Ya da vatandaşlar yasal yollara başvururlarsa kart aidatını ödemek zorunda kalmıyorlar” değerlendirmesini yaptı.

Kredi kartı aidatıyla ilgili düzenlemelerin Yeni Tüketici Hakları Yasa Tasarısı'nda yapılacağını belirten Ergün, kart aidatlarının belirlenmesi konusunu, bankaların kendi aralarında oluşturacakları bir kurula bırakacaklarını söyledi. Ergün, “Biz bu kartların özelliğini bilmeyiz. Onun için siz kartın özelliğine göre aidat belirleyin dedik” şeklinde konuştu.

4 katı kadar limit

Ergün, tasarı ile kredi kartlarında gelirin en fazla 4 katı kadar bir limit belirlenmesinin de düşünüldüğünü belirterek, “Bir kişinin diyelim ki 10 kredi kartı var. Her birinin ayrı ayrı limiti oluyor. Vatandaş iyi kullanamazsa ödeme zorluğuna girebiliyor. Bunun yerine tek bir limit belirlenmeli. Kaç kart alırsa alsın toplamı bu limitin üstüne çıkamamalı. Kartların asgari ödeme tutarını her zaman ödeyebilecek durumda olmalı” diye konuştu.

Bankalar Birliği: Kredi kartında aidat sürüyor

Türkİye Bankalar Birliği (TBB), Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanuna ilişkin, tasarıdan çıkarılan söz konusu düzenlemeyle yıllık kart kullanım bedelinin alınıp alınmamasının değil, sadece alınacak tutarın belirlenmesinin amaçlandığını, kredi kartlarında yıllık kart kullanım bedeli alınamayacağı gibi değerlendirmelerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

TBB'den yapılan açıklamada, kart borcunu yapılandırmak isteyenlerin kanunun yayımı tarihinden itibaren 60 gün içinde güncel tebligat adreslerini de bildirmek suretiyle başvuru yapmaları gerektiğini hatırlattı.

Ateş: Bankacılık lobisi yok

Denizbank Finansal Hizmetler Grup Başkanı Hakan Ateş, kredi kartı ücretinin belli miktarlarda ödenmeye devam edeceğinin görüldüğünü belirterek, “Makul olmak kaydıyla belli maliyetlerin karşılanması zarureti vardır” dedi. Ateş, kart aidatları ile ilgili “35 liranın üstünde olabilir ya da olamaz” gibi bir karışıklık yaşandığını söyledi. Kart ücretinin belli miktarda ödenmeye devam edeceğinin göründüğünü belirten Ateş, “Telefonu açtığınız zaman çağrı merkezine ulaşabilmek istiyorsunuz, kredi kartınıza bir şey olduğunda karşınıza birinin çıkıp çözmesini istiyorsunuz. Bunlar tabiidir ki belli maliyetleri de getirir” diye konuştu.

Hakan Ateş, bir gazetecinin, “Önergeyle bu maddenin tasarıdan çıkarılması ile ilgili, 'Bankaların TBMM üzerinde lobisi' dendi. Ne diyeceksiniz?” şeklindeki soruya karşılık da şunları kaydetti: “Böyle bir lobinin tarafı olmadığım için hiçbir şey söyleyemeyeceğim. Bankacıların lobisi olduğu kanaatinde de açıkçası değilim.”

Bilinçlendirme için kısa filmler çekilecek

Bakan Nihat Ergün, Tüketici Hakları kanun tasarısı ile birlikte vatandaşın bilinçlendirilmesi için televizyonlarda kısa filmler yayınlatmayı planladıklarını da söyledi. Ergün, bu kısa filmlerin “tüketici uyurken” değil, televizyonların en çok izlendiği saatlerde yayınlanması için tasarıya hüküm konulacağını bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*