Kredi kartı slipi fiş yerine geçecek

  • Giriş : 09.01.2007 / 00:00:00

Maliye, kayıtdışı ekonomiyi kayıt altına almak için çeşitli önlemler üzerinde çalışıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şu andaki düzenlemelere göre kredi kartı slipleri kanıtlayıcı belge olarak kabul edilmiyor. Sliplerin muhasebe işlemlerinde kullanılabilmesi için Vergi Usul Kanunu'nda değişikliğe gidilmesi ve üzerine satılan ürünün miktarı, vergi numarası gibi ek bilgilerin konulması gerekiyor.

YURTDIŞINDA ÖRNEKLERİ VAR

Kartlı harcamaları artırması amacıyla finans sektörü tarafından iletilen bu öneriye Maliye Bakanlığı da 'kart harcamalarının artması kayıtdışı ekonominin kayıt altına alınması açısından da faydalı olacak' düşüncesiyle sıcak bakıyor.

Bir ay içinde konunun netlik kazanacağını ifade eden Vergi Konseyi'nden bir yetkili, konuya ilişkin şunları söyledi: "Henüz ham düşünce halinde. Yurtdışında birçok ülkede uygulanıyor. Slipin muhasebe işlemlerinde kullanılabilmesi için Vergi Usul Kanunu'nda değişikliğe gidilmesi gerekiyor.” İstanbul Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Yahya Arıkan, bunun için POS cihazlarının stoklarla bağlantılı olması gerektiğini, bunun için de yazarkasalara bağlanması gerektiğini belirterek, "Bunun için tüm yazarkasaların değişmesi gerekiyor ve bu da 10 milyar YTL ek yatırım demek” dedi.

Kara ekonomi kartlı ödeme sistemine kayar

MASTERCARD Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Özlem Erçelen İmece de, kredi kartı sliplerinin yurtdışında fiş ve fatura gibi muhasebe işlemlerinde belge olarak kullandığını söyledi. İmece, "Bu uygulama gündeme geldiğinde şirket alışverişlerinin ağırlıklı bir şekilde kartla yapıldığını göreceğiz. Bizim bu anlamda çok uygulamamız var. Diyelim ki, satın alma departmanınız birçok yerden alışveriş yapıyor. Alışveriş yaptığında anında stok kontrolunun yapıldığı bir ortam sağlanabilir. Anında muhasebe kaydının yapıldığı bir ortam sağlanırsa hem sizin şirketinizdeki maliyetler düşecek hem de ödemeler kartlı ödemeler sistemi aracılığı ile geçtiği için kara ekonomi daha çok kartlı ödeme sistemine kayacak. Fatura toplama döneminin bitmesi gündemde. Dolayısıyla insanlar daha az fatura peşinde koşacak. Halbuki kartlı ödeme sistemi ne kadar yaygın olursa işyerleri faturayı vermek zorunda kalacak. Maliye Bakanlığı da bunun bilincinde" görüşlerini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious