Kredi kartı taksiye girdi

Kredi kartı taksiye girdi.16318
  • Giriş : 25.06.2007 / 15:23:00
  • Güncelleme : 25.06.2007 / 15:33:25

Kredi kartı taksiye de girdi. Şimdilik Ankara ve Afyonkarahisar'daki toplam 52 taksi POS cihazı taşıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Takside POS cihazı için Konya'dan da 150 taksici talepte bulundu. Gasp endişesi ve nakit sıkıntısından kurtuldukları için memnun olan şoförler uygulamaya yolcuların tepkisinin de olumlu olduğunu söylüyor.
Her türlü alışverişte nakdin yerini alan kredi kartı artık taksiye de girdi. Birkaç hafta önce başlayan ve Türkiye Finans Katılım Bankası'nın öncülük ettiği uygulama sayesinde, şimdilik 35'i Ankara'da, 17'si Afyonkarahisar'da olmak üzere toplam 52 taksi POS cihazı taşımaya başladı. Takside POS cihazı uygulamasının duyulmasıyla Konya'dan da 150 taksici talepte bulundu.
Türkiye Finans Katılım Bankası Bireysel Pazarlama Portföy Yetkilisi Alper Kandemir, uygulama ile ciro artışı gibi bir beklentilerinin olmadığını söyledi. Kandemir, "Taksicilerin gaspa maruz kaldıkları günümüzde bu ürünü sosyal sorumluluk çerçevesinde değerlendiriyoruz. Yoksa bir taksiden günde 5 bin YTL ciro beklemek zaten mümkün değil. POS'larla birlikte kredi kartı sayısını artırmak bizim açımızdan yeterli" dedi.

Para üstü ve nakit sıkıntısı bitti
Nakit sıkıntısı, para üstü gibi sorunlardan kurtulan şoförler ise memnun. Uygulamaya yolcuların da olumlu tepki verdiğini belirten şoförlerin şimdilik tek endişesi, trafiğin yoğun olduğu yerlerde kredi kartı kullanmanın getirdiği sıkıntı.
Ankara'da POS cihazının kullanılabildiği araçların kayıtlı olduğu Ümitköy Taksi yöneticisi Durmuş Girgin, kredi kartı sayesinde müşterinin de şoförün de nakit kullanması gerekmediğini, bunun hem rahat hem de güvenli olduğunu söyledi.
Girgin, "Uygulamanın henüz bir haftalık bir geçmişi var. Şu an hiçbir şikâyet yok. Taksiciler, üzerinde nakit olmayacağı için gaspa uğrama endişesi yaşamayacaklar. Müşteri de zaten her şeyini bankamatike yüklemiş, bazen üzerinde yeterli para bile olmuyor, onlar için de rahatlık" dedi.
Girgin şoför olarak tek endişelerinin işlem yapabilmek için Kızılay gibi trafiğin yoğun olduğu yerlerde uzun süre durmak olduğunu söylüyor. 15 yıldır şoför olan Ümitköy Taksi Durağı Başkanı Abdullah Kocaoğlu, daha önce kendilerinin başka bankalardan POS cihazı talep ettiklerini ama bankaların depozitosuz cihaz vermek istemediklerini söyledi.
Kocaoğlu, "Bizim 35 aracımızda bu cihaz takılı, kalan 20'si de talep ediyor. Depozito ödememiz gerekmediği için daha da yaygınlaşacağını düşünüyoruz" dedi.

15 gün içerisinde POS cihazı alınıyor
Türkiye Finans yetkilisi Alper Kandemir, ticari araçlarına POS cihazı taktırmak isteyenlerden vergi levhası, kimlik fotokopisi, POS sözleşmesi ve imza beyannamesi istediklerini söyledi.
Kandemir, "Ürünün yeni olması buna karşılık piyasa genişliği diğer bankaların da piyasaya girişine imkân tanıyor" dedi. Kandemir, bahsedilen evrakların teslim edilmesi koşuluyla cihazların kullanım hakkının müşteriye devredildiğini söyledi.
Sistem sayesinde taksiler bankanın anlaşmalı olduğu GSM şirketi üzerinden POS bağlantısını seyyar olarak gerçekleştirebiliyor.
Tüm kredi kartlarının kullanılabileceği sistemden yararlanmak isteyen ticari taksi sahipleri bireysel başvuruların yanı sıra bağlı oldukları duraklar aracılığı ile toplu olarak da başvuruda bulunabiliyor. Başvuru sonrası en geç 15 gün içinde POS makinesi şubeden teslim alınıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious