Kredi kartına talep azalıyor

Kredi kartına talep azalıyor.11620
  • Giriş : 24.04.2009 / 15:59:00

BDDK'nın, Aralık 2008 Finansal Piyasalar Raporuna göre, genel olarak kredi müşteri sayısı artarken kredi kartı müşteri sayısı 2008 yılında azaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun Aralık 2008 Finansal Piyasalar Raporuna göre, genel olarak kredi müşteri sayısı artarken kredi kartı müşteri sayısı 2008 yılında yaklaşık yüzde 7 azaldı. Kredi kartında takibe düşen müşteri sayısında yıllık artış 478 bin kişi oldu.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun Aralık 2008 Finansal Piyasalar Raporuna göre, küresel ekonominin kesin bir daralma içerisinde olduğu görüldü. Raporda, uluslararası ekonomik görünümün sürekli bozulduğu bir dönemde finansal piyasaların toparlanmasının zorlaştığı vurgulandı. Uluslararası kırılgan makroekonomik ortamın yarattığı dışsal şokların yansımalarının Türkiye ekonomisini de etkilediği ve 2008 yılının üçüncü çeyreği itibarıyla kesintisiz 27 çeyrektir devam eden büyüme eğiliminde belirgin bir yavaşlama görüldüğü ifade edilen raporda, şöyle denildi:

“Dolayısıyla, 2009 ilk çeyreğine ilişkin büyüme performansının da keskin bir daralma ile sonuçlanması yüksek olasılıklıdır. Önemli ölçüde daralan iç talep ve enerji fiyatlarındaki düşüş, enflasyon riskini azaltırken, zayıf talep nedeniyle kurlarda görülen yükselişin enflasyon üzerine etkisi bir süreliğine
sınırlı kalabilecek. Mali disiplinin devam etmesi ve daha da güçlenmesine yönelik tedbirlerin alınması, makro ekonomik istikrar açısından önemlidir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*