Kredi kartları kabuk değiştiriyor

Kredi kartları kabuk değiştiriyor.20241
  • Giriş : 10.06.2008 / 21:44:00

Alıştığımız kredi kartı imajı değişiyor. Yakın gelecekte sağlık ve ulaşım gibi sektörlerde de kredi kartı kullanmak mümkün olacak. Peki gelecekte tüketicileri nasıl kredi kartları bekliyor?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye kredi kartıyla 1975 yılında tanıştı. Ancak kredi kartları o yıldan beri çok değişti. Türk tüketicisi imza atarak başladığı kredi kartı alışverişlerine önce imzasız devam etti, sonra da kol saati ya da cep telefonuna yapıştırılabilen kredi kartlarıyla tanıştı.

Çok yakında da kredi kartı olmadan da kredi kartıyla alışveriş yapmak mümkün olacak.

Konuyla ilgili bilgi veren Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü, Sertaç Özinal, "Cep telefonları kredi kartı gibi kullanılabilecek, sinemaya gidenler de artık gişede kuyruk beklemek zorunda kalmayacak. Akıllı posterler bilet alma süresini saniyelere indirecek" dedi.

"Kredi kartları artık hayatın her alanında yerini almış durumda" diyen Özinal, sağlıktan lojistiğe pek çok sektörde kart teknolojilerinin kullanıldığını ve yakın zamanda ehliyet, pasaport ve sağlık karnelerinin de birer kredi kartı haline dönüştürüleceğini söyledi.

Toplu taşıma sistemini kredi kartıyla tanıştıran şehirlerden biri de Londra. Şehirdeki tüm metro ağını tek bir kartla kullanabilmek mümkün. Bu sistemin İstanbul'da uygulanabilirliği konusunda bilgi veren NTSRC Fuarcılık Genel Müdürü Serkan Tığlıoğlu, "İstanbul dev bir ulaşım ağına sahip. Mevcut akbil sisteminin de yenilenmesi gündemde. Böyle bir sistem İstanbul'da çok işe yarayabilir, toplu taşıma sisteminin de kalitesini oldukça yükseltir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious