Kredi kartları "mobil cüzdan'a girecek

Kredi kartları
  • Giriş : 29.06.2009 / 10:13:00

Akbank ve Turkcell'in bir süredir üzerinde çalıştığı mobil cüzdan projesi, kartlı ödeme sistemleri ile mobil telefonları birleştiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Akbank ve Turkcell'den yapılan ortak açıklamaya göre Akbank'ın Axess PayPass* kredi kartlarıyla yapılabilen tüm işlemler, Turkcell hatlı, MasterCard® PayPass teknolojisine sahip GSM telefonlar aracılığıyla gerçekleştirilebilecek.

Ödeme süresini minimuma indiren uygulama kapsamında, 35 TL'nin altındaki işlemler şifresiz ve imzasız olarak yapılabilecek.

Akbank ile bu projede Dünya GSM Birliği (GSMA) tarafından Türkiye'yi temsilen seçilmiş tek operatör olan Turkcell birlikte çalışarak stratejik bir işbirliğine de imza atmış oldu. Pilot uygulamadan edinilecek geri bildirimler, Dünya GSM Birliği'nin Türkiye'de ve dünyada gerçekleştirdiği Mobil Ödeme çalışmalarına da katkıda bulunacak.

Uygulama kapsamında müşterinin kart bilgileri Havadan Haberleşme yöntemi ile Turkcell şebekesi üzerinden cep telefonuna gönderilecek.

"Yakın Alan Haberleşmesi" (NFC - Near Field Communication) teknolojisi ile hayata geçirilecek projede ödeme sistemi olarak MasterCard PayPass uygulaması çalışacak. Projede, bu amaçla üretilmiş NFC uyumlu özel telefonlar kullanılacak.

Akbank Ödeme Sistemlerinden sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mine Könüman, Akbank ve Turkcell'in bir süredir üzerinde çalıştığı mobil cüzdan projesinin, kartlı ödeme sistemleri ile mobil telefonları birleştirdiğine dikkat çekerek, bu işbirliğinin Türkiye'de ve Avrupa'da öncü olacağını söyledi.

Henüz piyasada yeterli sayıda ve çeşitte NFC uyumlu telefon bulunmadığını kaydeden Könüman, "Biz bu teknolojinin ödeme sistemlerinin geleceği olacağına inanıyoruz ve pilot projemiz ile bu teknoloji konusunda bilgi ve deneyim kazanmak istiyoruz., İlerde yaygınlaşma başladığında Akbank olarak müşterilerimizin taleplerine en iyi şekilde cevap vermek için hazırlıklı olacağız. Türkiye'nin yenilikçi gücü olarak böyle yüksek teknoloji bir ödeme aracını ürün portföyümüze kattığımız için son derece mutluyuz" dedi.

Uygulamanın son derece güvenli olduğuna da dikkat çeken Könüman, "Kredi kartı bilgileri, özel olarak üretilmiş ve tamamen güvenli bir donanım olan SIM kartta saklanıyor. 35 TL altındaki işlemlerde imza ve şifre istenmiyor. 35 TL'nin üzerinde ise müşteriye şifre sorularak işlem yapılabiliyor. Telefon kaybedilirse, 444 25 25 Akbank Telefon Şubesi aranarak telefon kullanıma kapatılabiliyor" diye konuştu.

Tüm dünyada geçerli

Axess PayPass ile, müşterinin kredi kartı bilgileri mobil telefonuna gönderildikten sonra, telefon ile Türkiye'de ve dünyada MasterCard PayPass kabul eden tüm işyerlerinde temassız alışveriş, yiyecek ve içecek otomatları gibi self servis noktalarda ödeme yapılabiliyor.

Harcamalar Axess ekstresine yansıtılıyor ve diğer harcamalarla aynı şekilde ödeniyor. Ayrıca, yapılan harcamalardan chip-para da kazanılıyor.
NFC uyumlu cep telefonu ile yapılan son 20 işlem, ilgili menüye girildiğinde gösteriliyor. Bu şekilde ekstreye bakmadan, çağrı merkezi aranmadan geçmiş harcamalar hakkında kolayca bilgi sahibi olunabiliyor.

Pilot kapsamında sınırlı sayıda kullanıcı

Pilot projede yalnızca sınırlı sayıda kullanıcıya Sagem tarafından özel olarak üretilmiş my700x model NFC uyumlu telefonlar verilecek. Bu telefonlar için NFC teknolojisine uyumlu olarak geliştirilen özel SIM kartlar kullanılacak. Pilot sonrasında mobil telefon üreticilerinin çeşitli ve uygun fiyatlarda modeller üretmesi ile oluşacak müşteri talebine cevap verilmesi ve yaygınlaşma hedefleniyor.

Projenin gerçekleştirilmesinde Turkcell ve Akbank'ın dışında MasterCard, Sagem, E-kart, Venyon ve Smartsoft gibi önemli iş ortakları ve tedarikçiler de görev aldı

NFC ile neler yapılabilir?

Uzmanlar "Yakın Alan Haberleşmesi" (NFC - Near Field Communication) teknolojisi ile yalnız kartlı ödemeler konusunda değil birçok farklı alanda NFC teknolojisini destekleyen mobil telefonların kısa sürede yaygınlaşarak hayatımızın bir parçası olacağını öngörüyor. Bu yeni teknolojinin hayalini kurduğumuz birçok kolaylığı yakın gelecekte hayatımıza sunması öngörülüyor.

Spor-sanat-müzik-kültür gibi her çeşit etkinliğin bileti telefonla satın alınabilecek, telefona yüklenecek ve bu şekilde kağıt biletlere veda edilecek. Ayrıca telefon bir poster ya da başka bir reklam aracındaki çipe yaklaştırıp okutularak, her türlü yazılı ve görsel bilgi indirilebilecek. Evimizin, garajımızın hatta konakladığımız otelde telefona gönderilecek elektronik anahtar ile odamızın kapısı bile telefon ile açılabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*