Kredi kartları yakında cep telefonunda

Kredi kartları yakında cep telefonunda.20241
  • Giriş : 16.01.2008 / 17:35:00

Garanti Bankası ve Turkcell'in birlikte yürüttüğü projenin sonucunda, kredi kartları Türkiye'de ilk defa Mobil Cüzdan ile cep telefonlarına girecek. 6 ay sürmesi planlanan pilot proje boyunca, Garanti Bankası'nın Bonus Trink kredi kartlarıyla yapılabilen

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Projenin tanıtımı için düzenlenen basın toplantısına; Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, MasterCard Güneydoğu Avrupa Genel Müdürü Özlem İmece, Garanti Ödeme Sistemleri Genel Müdürü Mehmet Sezgin ve Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Cenk Serdar katıldı. Toplantıda, mobil ödeme ve temassız bankacılıkta yeni bir devrin başlangıcı olması beklenen projenin yapılması için Dünya GSM Birliği (GSMA) tarafından ABD, Avustralya, Filipinler, Fransa, İrlanda, Kore, Malezya, Norveç, Singapur, Tayvan ve Türkiye'den birer operatör seçildiği ve Türkiye'yi Turkcell'in temsil ettiği belirtildi. Pilot uygulamanın sonuçlarının, birliğin dünya çapında gerçekleştirdiği Mobil Ödeme çalışmasına da katkıda bulunarak, bu konudaki standartları belirleyeceği ifade edildi. Ayrıca, Garanti ve Turkcell tarafından Türkiye'de başlatılan çalışmanın, dünya çapındaki en geniş üye işyeri ağını kapsayacağı ve kredi kartı bilgilerinin GSM şebekesi üzerinden SIM karta yüklenebildiği ilklerden biri olacağı açıklandı.

SİSTEMİN ÖDE-GEÇ ALTYAPISINI MASTERCARD SAĞLAYACAK

Yeni kablosuz iletişim teknolojisi NFC kullanılarak hayata geçirilecek projenin ödeme sistemi altyapısını MasterCard sağlayacak. Pilot projede, bu amaçla üretilmiş NFC uyumlu prototip cep telefonları kullanılacak. Uzmanlara göre, 5 yıl içinde 400 milyona yakın kişi, NFC teknolojisini destekleyen cep telefonlarını tercih edecek ve sistem kısa süre içinde bankacılığın yanı sıra pek çok alanda hizmete sunulacak.

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, toplantıda yaptığı konuşmada, Mobil Cüzdan ile en yenilikçi ürün ve servisleri Türkiye'nin lider mobil iletişim ve teknoloji şirketi olarak hizmete sunmaya devam ettiklerini söyledi. Ciliv, şöyle konuştu: "Turkcell olarak vizyonumuz; iletişim ve teknoloji çözümleriyle hayatı kolaylaştırmak ve zenginleştirmek. İnovasyona yaptığımız yatırım sayesinde, çalışanlarımız ve iş ortaklarımızdan oluşan ekosistemimiz, en yeni ürün ve servisleri hayata geçirmemizi sağlıyor. Bugün yine müşterilerimiz için bir ilki, Mobil Cüzdan'ı pilot uygulamayla devreye sokuyoruz. Pilot uygulamanın ardından Mobil Cüzdanı kullananların sayısının hızla artacağına inanıyoruz. Teknoloji ve inovasyonla ülkemizi geleceğe taşıma vizyonumuzu paylaşarak bizimle bu projede işbirliği yapan Garanti Bankası'na teşekkür ederiz"

Garanti Bankası Genel Müdürü Ergun Özen ise, "Bankacılık sektörü hizmet sunarken hızlı olmak, müşterilerinin hayatını kolaylaştırmak, teknolojiyi kullanmak ve kullandırtmak, en önemlisi inovasyonu yaşam biçimi haline getirmek zorunda. Garanti, bu felsefeyle 90'lardan bu yana yaptığı yatırımlarla çok sayıda yeni ürün ve hizmet sunarak önemli bir rekabet avantajı sağladı. Garanti'nin inovasyon vizyonu, üstün teknolojik altyapısı ve Turkcell'in mobil iletişim sistemlerindeki donanımı, bilgi birikimi ile yarattığımız mobil cüzdan ise 'şimdilik' vardığımız son nokta... Rahatlıkla söyleyebilirim ki Türkiye'yi, bankacılığın uluslararası "inovasyon merkezi" haline getirdik. Bundan sonra da, bankacılığın ve teknolojinin sınırlarını zorlamaya devam edeceğiz" diye konuştu.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious