Kredi kartlarında 'göz retinasından tanıma' sistemi!

  • Giriş : 24.11.2007 / 09:57:00
  • Güncelleme : 24.11.2007 / 10:05:42

Kredi kartı sahtekârlığını önlemek için başlatılan şifre uygulaması dolandırıcılara büyük darbe vurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şifre sistemine kısa sürede uyum sağlayan Türkiye'de bu sayede kredi kartı hırsızlığı yüzde 73 azaldı.

Elde edilen başarıdan cesaret alan bankalar, sistemi daha da geliştirmek için kolları sıvadı. Yazılım uzmanları, kredi kartlarının güvenlik duvarlarını güçlendirecek yeni uygulamalar üzerinde çalışıyor. Önümüzdeki yıllarda kredi kartları, sahibini şifreye ek olarak göz retinasından ve parmak izinden de tanıyacak. Böylece hırsızlık ya da kopyalama yoluyla gerçekleştirilen kredi kartı sahtekârlığı tümüyle ortadan kaldırılabilecek. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal, kartlı alışverişin hızla yaygınlaştığı Türkiye'de şifre uygulamasına geçişin başarıyla tamamlandığını söyledi. Bu alanda Türkiye'nin İngiltere ve Fransa'yla birlikte Avrupa'da başı çektiğini vurgulayan Özinal, "Kart güvenliğini artıracak biometrik altyapı ile ilgili gelişmelerde de öncü ve lider olabiliriz." dedi. Özinal, göz okuma ve parmak izi sistemlerinin 10 yıl içinde genel kullanıma geçeceğini bildirdi.

Türkiye, şifredeki başarısıyla İspanya, İtalya ve Sırbistan gibi ülkelere de örnek oldu. Bu ülkeler yeni sisteme geçişte Türkiye'yi örnek alıyor. Sertaç Özinal, bu konuda pek çok ülkeden işbirliği teklifleri aldıklarını aktardı. 2000'li yıllarda Almanya ve İngiltere'deki bazı bankaların müşterilerini, "Türkiye çok riskli. Kartlarınızı kullanırken dikkatli olun." şeklinde uyardığını belirten Özinal, olumsuz imajın şifre sayesinde silindiğini ve turistlerin artık güvenle alışveriş yaptıklarını anlattı. Bu sayede ülkedeki harcamaların arttığını ve ekonomiye büyük katkı sağlandığını ifade etti. Şifre uygulamasıyla darbe yiyen kart dolandırıcıları da yönünü başka ülkelere çevirdi. Artık sahtekârların yeni hedefi Amerika, Kanada, Romanya ve Bulgaristan. Özinal'ın verdiği bilgiye göre şifre sistemine geçen ülkeler, uluslararası alanda büyük avantaj elde ediyor. Örneğin şifreli kart sahibi bir müşteri, şifre kullanmayan herhangi bir ülkede kart dolandırıcılığına maruz kaldığı takdirde, bankacılık kurallarına göre yüzde yüz haklı sayılıyor.

Kartların yüzde 98'i şifreli

30 Mart 2006'da başlatılan çalışmalarla Türkiye'deki 36 milyon kredi kartının yüzde 98'i şifreli sisteme geçirildi. Eylül 2007 itibarıyla POS cihazlarının yüzde 100'ü, ATM'lerin yüzde 85'i maliyetler müşteriye yansıtılmadan şifreye uygun hale dönüştürüldü. Bu işlemler için toplam 650 milyon dolarlık bir harcama yapıldı. Sertaç Özinal, şifreyle kredi kartı sahteciliğinin önemli ölçüde önlendiğini dile getirerek, "Çalıntı ve sahte kart kullanımının ekonomiye maliyeti yıllık 13 milyon dolara geriledi. Eğer şifre sistemi olmasaydı bu rakam 100 milyon dolara çıkacaktı." açıklamasını yaptı. İngiltere'de de 2004'te 504 milyon poundluk kart sahtekârlığı, şifre ile 428 milyon pounda indirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious