Kredi kartlarında kriz riski raporu

Kredi kartlarında kriz riski raporu.14636
  • Giriş : 10.12.2008 / 11:35:00

Bankalararası Kart Merkezi, kartların ekonomi için bir risk taşıyıp taşımadığı sorularına yanıt verdi!

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Genel Müdürü Sertaç Özinal, ABD'de kredi kartı başına düşen borç tutarının 5 bin 550 dolar iken, Türkiye'de bu tutarın 639 dolar olduğunu, bu verilerin, Türk kartlı ödeme sektöründe herhangi bir kriz riskini değil, güveni ve güçlü yapıyı işaret ettiğini belirtti.

Özinal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, global krizin şu anda Türk bankacılık sektörü üzerindeki etkilerinin ciddi boyutlarda olmadığını, tüketicilerin kredi kartı ile gerçekleştirdiği harcamalarda henüz bir düşüş gözlemlenmediğini söyledi.

Global krizin Türkiye'ye ye de etki edeceğini belirten Özinal, "Ancak şu an bu etki hissedilen ve harcamalara yansıyan boyutta değil. 2008 yılına ait 9 aylık kredi kartı kullanım ve ekim ayı verilerine bakıldığında ortalamanın altında olunmadığı, harcamaların devam ettiği gözlemlenmektedir" diye konuştu.

BKM verilerine göre, bu yılın ilk 9 aylık döneminde yerli kredi kartları ile yurt içi ve dışında yapılan işlemlerin cirosunun bir önceki yıla oranla yüzde 35 artarak 136 milyar 859 milyon YTL olarak gerçekleştiğini kaydeden Özinal, banka kartlarının yurt içi kullanımı cirolarında ise yine bir önceki yıla oranla yüzde 20 oranında bir artış elde edilerek 115 milyar 922 milyon YTL'ye ulaşıldığını bildirdi.

Özinal, aynı dönemde yabancılara ait kredi ve banka kartlarıyla 2 milyar 665 milyon dolar tutarında alışveriş, 1 milyar 903 milyon dolar tutarında nakit avans kullanımı yapılarak Türkiye'ye 4 milyar 568 milyon dolar döviz girdisi sağlandığını kaydetti.

Bu yılın ekim ayında yerli kredi kartları ile yurt içi ve dışında gerçekleştirilen işlem adetlerinin 2007'nin aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 10 artışla 140 milyona ulaştığını bildiren Özinal, ciroda ise yüzde 24 artış kaydedilerek 16 milyar YTL'nin üzerinde bir miktarın elde edildiğini söyledi.

2008'in ilk 10 aylık döneminde kredi kartı ile gerçekleşen 1 milyar 413 milyon adet işlemle kredi kartı kullanım cirosunun 153 milyar YTL olarak kaydedildiğini bildiren Özinal, ekim sonu itibariyle Türkiye'deki kredi kartı sayısı 42 milyon 894 bin 233, banka kartı sayısının 59 milyon 958 bin 830, otomatik vezne makinesi (ATM) sayısının 21 bin 473, satış noktası terminali (POS) sayısının da 1 milyon 621 bin 257 adede ulaştığını kaydetti.

-"TÜRKİYE, KREDİ KARTLARINDA HERHANGİ BİR KRİZ RİSKİ TAŞIMAMAKTA"-

Sertaç Özinal, Türkiye'nin, gerek 2006 yılında yürürlüğe giren 5464 Numaralı Banka Kartları ve Kredi Kartları Kanunu'ndaki düzenlemeler, gerekse Türk bankalarının güçlü finansal yapıları ve etkin denetim mekanizmaları ile kredi kartlarında herhangi bir kriz riski taşımadığını savundu.

Geçtiğimiz yıllarda Asya ve ABD'de yaşanan çeşitli kredi kartı krizleri sonrasında Türk kartlı ödeme sektöründeki güçlü finansal yapı, mevcut yasal düzenlemeler ve sağlıklı işleyişin yabancı bankaların dikkatini çektiğini ve Türkiye'ye yönelmesini sağladığını kaydeden Özinal, sektörün büyümeye devam ettiğini söyledi.

Türkiye'de geçtiğimiz yıla oranla yüzde 17 oranında artış gösteren kredi kartı sayısının, Ekim 2008 itibariyle 41 milyonun üzerine çıktığını bildiren Özinal, kredi kartı sayısındaki hızlı artışa karşın kredi kartı alacakları içerisinde sorunlu kredi kartı oranında önemli bir artış gözlemlenmediğini belirtti.

Özinal, "Ayrıca ABD'de kredi kartı başına düşen borç tutarı 5 bin 550 dolar iken, Türkiye'de bu tutar 639 dolardır. Bu veriler, Türk kartlı ödeme sektöründe herhangi bir kriz riskini değil, güveni ve güçlü yapıyı işaret etmektedir" diye konuştu.

Avrupa, ABD ve Asya'daki gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde kredi kartı alacaklarının içerisinde sorunlu kredi kartı oranının yüzde 10 ve üzerinde ortalamalara sahipken, Türkiye'de bu oranın Ocak 2007'deki yüzde 8, şu anda ise yüzde 6,20 civarında bulunduğunu kaydeden Özinal, "Geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre artış gözlemlenmektedir, ancak stabil bir düzeyde seyretmektedir" dedi.

-"KREDİ KARTI HARCAMALARINDA CİDDİ BİR ARTIŞ OLACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUZ"-

BKM Genel Müdürü Özinal, yılın ilk yarısında yapılan araştırma verilerine göre, alışverişlerin yüzde 61'inin kredi kartı ile gerçekleştirildiğini, ancak bu oranın her ay artan ciroya paralel olarak daha da yükselmiş olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

Kart kullanıcılarının bilinç düzeyi arttıkça kredi kartının özelliklerinden de daha çok faydalanabildiklerinin kaydedildiğini belirten Özinal, bu nedenle BKM olarak kart kullanıcılarının sorun yaşamaması, kartı bir borçlanma aracı değil, bir ödeme aracı olarak algılaması ve kredi kartının birçok özelliğinden faydalanması adına Kart Bilinci Kampanyası'nı başlattıklarını hatırlattı.

Özinal, bu yılın 10 aylık kredi kartı kullanım verilerine bakıldığında, ciro olarak geçen yıla oranla artış görülse de, mevcut ortam sonucu kart kullanıcılarının kartlarını daha bilinçli ve bütçelerine göre kullanacaklarını tahmin ettiklerini, bu nedenle kredi kartı harcamalarında ciddi bir artışın söz konusu olacağını düşünmediklerini kaydetti.

Bugün Türkiye ekonomisinin yüzde 50'ye yakınının kayıt dışı olduğunun tahmin edildiğini dile getiren Özinal, kredi kartı ile yapılan harcamalar ile her kuruşun kayıt altına alınabildiğini ve böylelikle vergi gelirlerinin yükseldiğini ifade etti.

Vergi gelirlerinin yükselmesi ile ekonominin canlandığını, perakende başta olmak üzere turizmden beyaz eşyaya, bilişimden mobilyaya kadar birçok sektörün ivme kazandığını, büyüdüğünü ve istihdam artışı meydana geldiğini anlatan Özinal, bu süreç içinde kartlı ödeme sistemlerinin yaygınlaşması ile ekonominin canlanacağını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*