Kredi kartlarında son nokta!

Kredi kartlarında son nokta!.20241
  • Giriş : 25.07.2008 / 12:28:00
  • Güncelleme : 25.07.2008 / 12:28:58

Yargıtay'ın geçen günlerde kredi kartı aidatlarıyla ilgili verdiği karar kafaları karıştırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yaşanan tartışmalara son noktayı Bakan Zafer Çağlayan koydu.

Tüketici derneklerine göre bu karar sonrası bankalar yıllık aidat ücreti alamaz. Bankalararası kart merkezi ile Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ise böyle düşünmüyor. Yaşanan tartışmalara son noktayı Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan koydu.

"Kredi kartlarından yıllık ücret alınır mı alınmaz mı?" Hiç kuşkusuz son yılların en tartışmalı konularından biri.

BANKALAR 900 MİLYON DOLAR KART PARASI ALIYOR

Türkiye'de toplam kredi kartı sayısı 40 milyonu aştı. Ortalama 30 dolar olan kart aidat ücretlerinden her yıl 'tatlı kâr' elde eden bankaların kasalarına bu sayede yaklaşık 900 milyon dolar giriyor.

Alınan yıllık aidatın haksız olduğunu düşünen tüketiciler önce bankalarına sonuç alamayınca Tüketici Mahkemelerine başvuruyor. Bu güne kadar Tüketici mahkemelerine yaklaşık 200 bin kişi başvurdu. Başvuruların büyük bölümünde bankalar haksız bulunarak kesilen aidat ücretlerinin geri ödenmesine karar verildi.

Geçtiğimiz günlerde tüketici mahkemesinde açılan bir dava önce asliye hukuk mahkemesine ardından da Yargıtay'a taşındı. Yargıtay, başvuru yapan müşteriyi haklı bulunca tüketici dernekleri bu kararın emsal teşkil edeceğini ve bankaların bundan sonra hiç bir şekilde yıllık aidat alamayacağını açıkladı.
BANKALAR "YILLIK AİDATA DEVAM" DEDİ

Kredi kartı kullanıcılarının bu sevinçleri kısa sürdü. Çünkü gerekçeli kararda sözleşmedeki maddelerin 12 punto ve koyu olmaması sebebiyle müşterinin haklı olduğu vurgulandı. İşte bu gerekçeli karar bu kez bankacıları sevindirdi. Önce BDDK ardından Bankalararası Kart Merkezi, Yargıtay kararının yıllık aidatın alınmasının önünde bir engel teşkil etmediğini açıkladı. Bu tartışmalar karşısında Hükümet düğmeye bastı ve kart aidatlarıyla ilgili son noktayı koydu.

Bankaların yıllık aidatı keyfi aldığına vurgu yapan Çağlayan şu önemli tespitte bulundu.

Yani, gönüllü olarak yıllık aidattan vazgeçmeyen bankalar, çıkarılacak yasayla 900 milyon dolarlık gelirden mahrum kalacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*