Kredisini erken ödeyen cezalandırılacak

Kredisini erken ödeyen cezalandırılacak.23681
  • Giriş : 07.05.2009 / 05:30:00
  • Güncelleme : 06.05.2009 / 23:59:31

Gün geçmiyor ki bankacılık sektörü için alınan kararlar vatandaşın aleyhine olmasın.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kredi kartlarının geçerlilik süresinde bir kez aidat gündemde. Aidatın üst sınırını Merkez Bankası belirleyecek. Kredilerde de tüketici lehine yeni uygulama geliyor.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, bankalar ve tüketiciler arasından en fazla anlaşmazlığa neden olan konuların başında gelen kredi kartı üyelik ücretine yeni düzen getiriyor.

Buna göre, bankalar kredi kartı sahibi müşterilerinden, kartın geçerlilik süresi boyunca bir kez üyelik ücreti alabilecek. Kartların geçerlilik süresi 3 yıldan az olmayacak.

Böylece bankalar 3 yılda bir kredi kartı üyelik ücreti alabilecek. Tüketici 14 gün içinde hiçbir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden vazgeçebilecek.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanunda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı'na son şeklini verdi. TBMM'ye sevk edilmesi planlanan tasarıya göre, bankalar kredi kartı üyelik ücretini yıllık olarak alamayacaklar. Üyelik ücretinin üst sınırı Merkez Bankası tarafından belirlenecek. Yeni kanunun yürürlük tarihinden önce sözleşmesi imzalanan ve edinilen kredi kartları ise geçerlilik tarihinin bitiminden sonra yeni düzenlemeye tabi olacak.

Bankalar istedi, değişti

Sanayi Bakanlığı tüketici mevzuatına ilişkin tasarıyı ilk kez geçen yıl görüşe açmış ve talepler doğrultusunda yeniliğe gitmek için çalışma başlatmıştı. Tasarının görüşe açılan ilk halinde üyelik ücretinin sözleşme sırasında bir kez alınması hükmedilmişti. Ancak bankaların her kart için sadece bir kez aidat ödenmesine itiraz ettiği ve bu nedenle aidat ödemesinin geçerlilik süresi ile sınırlandırıldığı belirtildi.

Tüketici kredisini erken ödemeye ceza!

Tasarı ile tüketici kredileri de düzenlendi. Buna göre, tüketici 14 gün içinde hiç bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin tüketici kredisi sözleşmesinden vazgeçebilecek.

Cayma hakkını kullanan tüketici anaparayı ve kredinin kullanıldığı tarihten anaparanın geri ödendiği tarihe kadar olan sürede tahakkuk eden faizi gecikme olmadan ve en geç cayma bildirimini kredi verene göndermesinden sonraki 30 gün içinde ödemekle yükümlü olacak.

Tasarıya göre, kredisini sözleşmesel faiz oranının sabit olduğu dönem içinde erken ödeyen tüketiciden tazminat alınabilecek. Bu uygulama şimdiye kadar sadece mortgage kredilerinde uygulanıyordu.

Söz konusu tazminat, erken ödeme ve kredi sözleşmesinin sona erme tarihi arasındaki sürenin bir yılı aşmaması durumunda erken ödenen kredi tutarının yüzde 0.5'ini, bir yılı aşması halinde ise erken ödenen kredi tutarının yüzde 1'ini geçmeyecek. Tazminat, tüketicinin erken ödemesi ile sözleşmenin sona erme tarihi arasındaki dönemde ödemesi öngörülen faizin tutarını aşmayacak.

Milliyet

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*