Krediyle ev alan kâr etti

  • Giriş : 03.09.2006 / 00:00:00

Century 21’in Türkiye Genel Müdürü Ahmet Rauf Saatçi, ekonomide haziran ayına kadar yaşanan istikrarın, tüketicilere kolaylık sağladığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Saatçi, “Talep ile birlikte fiyatlar yükselmeye başladı. Üstelik konut alımının en iyi yatırım aracı olarak görülmeye başlanması ile birlikte talep beklenenin üzerinde seyretti. Özellikle 2006 yılının başına kadar devam eden fiyat ivmelenmesi son dönemde belli bir durağanlığa kavuştu. Bundan sonra her şart altında fiyatların artışı devam edecektir. Bu artış ise yıllık yüzde 3 - 5 arasında değişebilir. Bundan sonraki dilimde geçen yıllarda olduğu gibi ani ve yüksek ivmelenme trendi görülmesi beklenmiyor” dedi.

Döviz değil inşaat malzemesi

Özellikle dövizde yaşanan dalgalanmaların fiyatları tırmandırdığı yönündeki iddialara açıklık getiren Ahmet Rauf Saatçi, dövizdeki dalgalanmanın konut fiyatlarında ani yükselmelere sebep olmasının söz konusu olmadığının altını çizdi. Saatçi, “İnşaatta kullanılan malzemenin değeri arttı. Bu da konutları beklenenden daha yüksek değere mal etmeye sebep olurken, inşaatı yapan firmanın da kâr marjını düşürmüştür. Döviz dalgalanması ile birlikte görülen kredi oranlarındaki değişimler ise, vade oranlarında değişikliğe sebebiyet vermiş bu da dün konut satın alan kişiyi daha kârlı hale getirmiştir” diye konuştu.
Century 21’in Türkiye Genel Müdürü Ahmet Rauf Saatçi, haziran ayı içinde Century 21 gayrimenkul danışma hattına gelen başvurularda, satın alma taleplerinin düştüğünü, tam aksine kiralama için arayanların sayısının ise yükseldiğini kaydetti.

Temmuzda 2 kat talep

Haziran ayında Century 21 gayrimenkul danışma hattını arayanların, yüzde 44’ünü satıcılar, yüzde 38’sini kiralık ev arayanlar oluştururken geri kalan yüzde 18’lik kısmın yarısını alıcılar, diğer yarısını ise evini kiraya vermek isteyenler oluşturdu. Saatçi, “Görüldüğü gibi arz ve talep arasındaki dengesizlik burada da dikkat çekiyor. Kiralamaya haziran ayında daha çok ilgi olduğunu görüyoruz. Temmuz ayında ise alıcıların sayısında 2 katına yakın bir artış söz konusu oldu. Piyasalardaki değişimlere paralel olarak, emlak sektöründe de alıcı ve kiralayıcı müşteri seçimlerinde de değişiklik gözlemleniyor” dedi.

İkinci elde hareketlilik

Bugün, İstanbul’da yapımı devam eden önümüzdeki yıl içinde teslimatları gerçekleşecek projeler olduğunu belirten Saatçi, yeni konutlara geçişle birlikte ikinci el piyasasında önümüzdeki dönemde ciddi bir hareketlenme yaşanacağını kaydetti. Kira fiyatlarının artması yönünde bir beklentilerinin olmadığına vurgu yapan Ahmet Rauf Saatçi, “Zaten kira fiyatlarının artması bugünün şartlarında mümkün görünmüyor. Çünkü kişi başına gelir zaten belli. Gelir seviyesinde bir artış olmadığı müddetçe, kiranın artırılması evinize alıcı bulamamanıza sebep vermekten öte bir işe yaramaz” diye konuştu.

1.1 milyon yeni konut

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği’nin gayrimenkul sektörü ve İstanbul için yaptığı öngörüler içinde 2005-2015 yılları arasında toplam kentsel hane sayısının 1.179.192 adet artacağı ve bunların tamamına yakınının yeni konut ihtiyacı ortaya çıkaracağı tahminin yer aldığını kaydeden Century 21’in Türkiye Genel Müdürü Ahmet Rauf Saatçi şöyle konuştu: “Bunu belirlerken hane halkı sayısındaki artış, konut ihtiyacı, yenileme kaynaklı konut ihtiyacı, deprem ve risk kaynaklı konut ihtiyacı ve kentsel dönüşüm kaynaklı konut ihtiyacı dikkate alınmış. Bu da arz ve talep arasındaki dengesizliğin daha devam edeceğini gösteriyor. Arz, talep arasındaki denge kurulmadığı müddetçe fiyat dalgalanmaları devam eder. Ekonomideki değişimler ise, alıcı ve kiralayan arasındaki pasta payının sürekli değişmesine sebep olacaktır. Emlak sektörünü ekonomideki her türlü değişim durmadan daha ziyade hareket tarzını değiştirecek şekilde etkilemeye devam edecektir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious