Kremlin Ortadoğu'da etkin olma çabasında

  • Giriş : 19.12.2006 / 00:00:00

Suriye lideri Beşar Esad Ortadoğu'da barışın sağlanması, bölgesel güvenlik ve ikili ilişkilerin geliştirilmesi konularında Kremlin'in desteğini almak için Moskova'ya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kremlin'den yapılan açıklamada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'le bir araya gelen Esad'ın Suriye-İsrail ilişkilerinin yanısıra genel olarak Ortadoğu'da devam eden çatışmaların durdurulması konularını görüştükleri belirtildi.

Ortadoğu'da barışın sağlanması için oluşturulan dörtlüden (ABD, BM, AB) biri olan Rusya, Lübnan'da faaliyet gösteren Hizbullah ve Filistin idaresinde bulunan Hamas konusunda Batılı ülkelerden farklı düşünüyor. Rusya İsrail ve batılı ülkeler tarafından terörist organizasyonlar olarak kabul edilen Hizbullah ve Hamas'la yakın ilişkilerde bulunuyor.

Kommersant gazetesinde yer alan habere göre de Rusya'nın Sovyet döneminde olduğu gibi Ortadoğu'da tekrar etkin olabilmenin çabası içinde olduğu iddia edildi. Kremlin'in önümüzdeki günlerde Moskova'da düzenlemeyi planladığı Ortadoğu Konferansı ile ilgili Esad'ın desteğini istediği belirtilen haberde İran, Suriye, Filistin, İsrail ve Lübnan'ın da konferansa davet edileceği kaydedildi.

Rusya, İsrail'in Lübnan'da Hizbullah'a yönelik Temmuz-Ağustos aylarında gerçekleştirdiği harekata da karşı çıkarak eleştirmişti. Putin'in Esad'ın ziyaretinden hemen önce Moskova'ya gelen Lübnan'ın Batı yanlısı Başbakanı Fuad Siniora ile de görüşmesi Moskova'nın bölgede etkinliklerini artırma çabasının bir göstergesi olarak yorumlanıyor.

Esad ile Siniora arasında aracılığa soyunan Kremlin, Lübnan'dan Refik Hariri cinayeti ile ilgili Suriye'yi suçlamaktan vazgeçmesini isterken karşılığında da Suriye'nin Lübnan'da muhalefeti yönetime karşı ayaklandırmaktan vazgeçmesini istediği belirtiliyor.

Rusya bir taraftan da Sovyet döneminde olduğu gibi bölgeye daha fazla silah satışı gerçekleştirmek istiyor. İki ülke arasında askeri konularda işbirliğinin geliştirilmesini isteyen Rusya, Suriye'ye MiG-29SMT savaş uçakları, Amur-1650 denizaltıları, Yak-130 ve Pantsir-C1 savunma sistemleri satacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious