Kremlin'de ABD karşıtı büyük gösteri

Kremlin'de ABD karşıtı büyük gösteri.11005
  • Giriş : 02.11.2008 / 23:16:00

Rusya'nın başkenti Moskova, bugün tarihinde ABD'ye karşı en büyük protesto eylemine sahne oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kremlin yanlısı Naşi (Bizimkiler) gençlik örgütü tarafından ABD'nin Moskova Büyükelçiliği karşısında düzenlenen protesto eylemine yaklaşık 15 bin genç katıldı. "Amerikan şov veya Halloween'in sonuçları" sloganıyla düzenlenen eylemde ellerindeki kabakların içine ABD siyasetine kurban gidenlerin isimlerinin yazılı olduğu kağıtlar koyan ve mum yakan eylemciler, Amerikan şovuna çok yakında son verileceğine inandıklarını dile getirdiler.

ABD siyasetinin kurbanları anısına bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan eylem sırasında, elçilik karşısına kurulan dev ekranlardan Bush'un konuşmaları ve ABD askerleri tarafından dünyanın farklı coğrafyalarında öldürülen kişilerin görüntüleri yayınlandı.

Eylem organizatörlerinden Lena Logina, "Bu eylemin adı 'Amerikan Şov'dur. ABD'nin kan dökerek şov yapmasına karşıyız. ABD vatandaşlarının mutlu yaşamasına karşı değiliz. Ama bunun için diğer ülkelerin insanları katledilmemeli. Güney Osetya'da bir gecede 2 bin insan katledildi. Irak ve Afganistan'daki katliamlar belli. Bu kadar insanın ABD'de yeni seçilecek başkan adayı için katledilmesi vahşettir" dedi.

Sergey Kuzmin isimli eylemci ise, "Ben ABD siyasetine kurban giden on binlerce insanı anmak için buradayım. Bu eylem Rusya vatandaşlarının, ABD'nin sözde demokrasi siyasetinin dünyada nelere mal olduğunu daha iyi anlamalarına yardımcı olacak. Ayrıca ABD halkının da başkanlık seçimleri öncesinde bazı gerçekleri bilmesi gerekiyor" şeklinde konuştu.

Moskova polisinin yoğun güvenlik önlemleri aldığı eylemde herhangi bir olay yaşanmadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*