Kreş seçimine dikkat!

  • Giriş : 26.09.2006 / 00:00:00

Çocukların emanet edildiği kreşler dikkatle seçilmeli.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Ömer Tarım, ebeveynlerin, çocuklarını kreşe kaydettirirken personele ve üyelere sorular sormasını tavsiye ediyor.

Diğer çocukların ebeveynleri ile konuşulması ve merkezin mutlaka gezilerek görülmesi uyarısında bulunan Prof.Dr.Ömer Tarım, şu önerilerde bulunuyor: "Çocuklarınızı kreşe kaydetmeden önce çocuk/personel oranını öğreniniz. Her personel için kaç çocuk düşmektedir. Her bakıcı için 6-8 küçük çocuk iyi bir oran olabilir. Daha büyük çocuklar için 10-14 kabul edilebilir. Küçük ve büyük çocuklar ayrı bölümlerde mi bakılmaktadır? Böyle yapılması çocuklar arasında bulaşıcı hastalıkların yayılmasını azaltacaktır. Merkezin kurallarını soruşturunuz

Disiplin ve diğer önemli konularla ilgili olarak kreşin kuralları nelerdir. Bu kurallar yazılı mıdır."

Hasta çocuklara nasıl bakıldığı, nasıl ilaç verildiği ve çocuklar arasındaki hastalıklar konusunda ebeveynlerin nasıl bilgilendirildiği konularının dikkatle araştırılması gerektiğini belirten Prof. Tarım şöyle devam etti: "Çocuklar hastalık nedeniyle ne zaman evde bakılmalıdır? Basit rahatsızlıkları olan çocuklar için bir hasta odası var mıdır? Tıbbi bakıma yardımcı olabilecek bir hemşire ya da doktor var mıdır? Kreşe kabul edilmeden önce her çocuktan aşılarının tamamlanması istenmekte midir? Kabul edilmeden önce doktor muayenesi istenmekte midir? Kreşte her çocuk için hastalıklar ve kazalarla ilgili bir sağlık dosyası tutulmakta mıdır? Personelin eğitim durumunu araştırınız. Personelden istenen eğitim derecesi nedir? Bütün personel temel ilk yardım eğitimini almış mıdır? Bütün personel çocuk gelişimi konusunda eğitimli midir? Bütün personel kötü muamele gören çocuğun teşhisi konusunda eğitimli midir? Bütün personel hastalıklar ve kazaların önlenmesi konusunda eğitimli midir? Merkezde dikkatli ve sık sık el yıkanması konusunda kurallar var mıdır? Bu konu çocuklar arasında hastalıkların yayılmasını önlemek için anahtar rol oynar. Bütün personel her bez değiştirdikten sonra ve her yemek hazırlamasından önce ellerini yıkamalıdır."

Prof. Tarım, bina ve oyun alanlarının güvenliği konusunda anne babaları, şu hususlara dikkat etmeleri konusunda uyarıyor: "Zehirlenme durumlarında aranacak telefon numaraları ve ambulans telefon numaraları açıkça görünecek şekilde asılmış mıdır? Oyun alanında beton gibi sert zeminler yerine darbe emici yüzeyler kullanılmış mıdır? Küçük çocukların tırmanabileceği yüksek yerler var mıdır? Çocuklar yabancılara karşı güvencede midir? En az her ay yangın söndürme cihazları kontrol edilmekte midir ve yangın tatbikatları yapılmakta mıdır? Binanın her yerinde yangın-duman alarmları var mıdır? Kreşte soba veya elektrikli ısıtıcı gibi çocukların yanmalarına neden olabilecek ıstma cihazları kullanılmakta mıdır? Küçük çocukların bulunduğu alanlarda emniyet kapıları var mıdır? Elektrik prizleri kapatılmış mıdır? Mobilyaların sivri uçları kapatılmış mıdır? Oyuncaklar temiz tutulmakta mıdır? Yıkanabilen oyuncaklar hergün lizol gibi dezenfektan bir solusyonla yıkanmalıdır. Kreşte bütün yüzeyler belli aralarla dezenfektan maddelerle temizlenmekte midir? Kreşi çocuğunuz için güvenli kılmak amacıyla ne yapabilirsiniz?"

Kreşteki personelin sıklıkla ziyaret edilmesi ve toplantılara katılarak personel ve diğer ebeveynlerin endişelerinin öğrenilmesi konusunda ebeveynleri uyaran Prof. Tarım, çocuklara hergün kreşte ne olduğunun sorulmasını önemine işaret etti.

Kreşte bazı sorunlar olabileceğini gösteren bir takım belirtiler olabileceğini anlatan Tarım, bu belirtileri şöyle sıraladı: "Personel sorularınıza yanıt vermekte veya endişelerinizi gidermekte yetersiz kalıyorsa; ebeveynlerin kreşin etkinliklerine katılmalarına izin verilmiyorsa; çocuğunuz size sorunlardan söz ediyorsa veya kreşten memnun değilse; birden fazla izah edilemeyen kaza oluyorsa; personel sık sık değişiyorsa; yönetim kreşin kurallarını yazılı olarak veremiyorsa; diğer ebeveynler size kreşle ilgili sorunlar veya endişelerden bahsediyorsa bu durumun üzerinde durulmalı ve önlem alınmalıdır. Bu tür sorunlardan şüphe ediyorsanız, kreşlerin yönetiminden sorumlu olan kurumlara haber veriniz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious