Kretschmer, Şemdinli'yi inceledi

  • Giriş : 28.06.2006 / 00:00:00

AB Türkiye Delegasyonu Kretschmer, Şemdinli ve Yüksekova'da incelemelerde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sessiz karşılanan Kretschmer, köylüye verdiği sözler sonucunda krallar gibi uğurlandı.
Karayoluyla Van'dan Hakkari'nin Şemdinli ilçesine giden Kretschmer, Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığını ziyaret etti. Ziyaret sırasında bir açıklama yapan Şemdinli Belediye Başkanı Hurşit Tekin, "Şemdinli, Yüksekova ve Hakkari'deki olaylarla ilgili bir açıklamamız oldu. Türkiye de, AB de bu savaşın ve operasyonların durdurulmasına ve Türkiye'de bir barışın sağlanacağına inandığını söyledi. Şemdinli halkı geçimini şu anda zor durumda sağlıyor. eskiden hayvancılık ve arıcılık yapıyorlardı. Savaştan sonra bu tamamen durdu. Vatandaşın yüzde 70'i işsiz, ekonomimiz iyi değil." diye konuştu.

Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kretschmer, bir gazetecinin "AB üyesi Türkiye'nin sıfır noktasında bulunuyorsunuz. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine "sıfır nokta" ifadesine tepki gösterdi. Kretschmer, "Avrupa Birliği'ne aday bir ülkenin sıfır noktası açıklamasına katılmıyorum. Burada insanlar yaşıyor, Türk vatandaşları yaşıyor ve ülkenin başka kesimlerinde yaşayan Türk vatandaşları değerlere ve onura sahip. Bundan dolayı sıfır nokta olarak değerlendirmiyorum." dedi.

Sorunun yanlış anlaşıldığını ve cevabın da buna göre verildiğini belirten Kretschmer, "Coğrafi ve ekonomik açıdan Şemdinli zor bir yer. Bundan dolayı belediye başkanı ve arkadaşlarından yeteri kadar bilgi aldık." ifadelerini kullandı.

Kretschmer, gazetecilerin soruları üzerine, Seferi Yılmaz'ın tutuklanması olayını münferit olay olarak değerlendirdi. Bu gibi şeyleri not aldıklarını kaydeden Kretschmer, Van Cumhuriyet Savcısı Ferhat Sarıkaya'nın itirazının kabul edilmediğini duyduğunu, bu konu hakkında konuşmak istemediğini söyledi.

Şemdinli'deki incelemelerinin ardından Yüksekova ilçesine geldi. Kretschmer, 1995 yılında terör nedeniyle boşaltılan Hakkâri'nin Çukurca ilçesi Uzundere beldesinden göç edenler için Yüksekova ilçesine 20 kilometre uzaklıkta kurulan Doğanlı Kampı'nı ziyaret etti.

204 haneli ve 2600 nüfuslu kampta Muhtar Musa Alkan ve aile reisleri ile Hakkâri Barosu avukatlarından Rojbin Tugan'ın Kürtçe tercümesi eşliğinde konuşan Krestchmer, burada ailelerin sorunlarını dinleyerek not aldı.

Krestchmer, burada yaşayan vatandaşlara en son bu kampa 2 yıl önce geldiğini ve 2 yıldan bu yana değişen bir şeyin olup olmadığını kendi gözleriyle gördüğünü, ancak sadece çocukların büyüyerek neşeli olduklarını söyledi. Krestchmer, vatandaşlara geçimlerini nasıl yaptıklarını ve sorunlarının neler olduğunu sordu.

Vatandaşlar ise, "Devlet buraya ev yapmaktan başka bir şey yapmadı. Kampta bulunan ailelerin yarısı korucu, diğer yarısı ise işsiz. Kamp dışına çıkamıyoruz, bu nedenle kampta hayvancılık ve tarımla uğraşamıyoruz. Burada esir hayatı sürüyoruz." diye konuştular.

Kendilerini "kafese hapsedilmiş bir kekliğe" benzeten köylüler, Krestchmer'e şunu sordular; "Kafese hapsedilmiş bir keklik ne yapabilir, nasıl yaşar? Bize imkan verilirse bizde de profesör, doktor vs yetişmez mi? Bu durumda olan vatandaştan ne bekleyebilirsiniz?" dediler.

Muhtar Musa Alkan ise, köyde 235 öğrencinin olduğunu belirterek, bunlardan 120'sinin taşımalı olarak eğitim gördüğünü, bu nedenle kamptaki 3 derslikli okulun yetersiz olduğunu ve kampa yeni bir ilköğretim okulunun yapılması gerektiğini anlattı.

Sorunları dinleyerek not alan Krestchmer ise, "Bu söylediklerinizi ben not aldım, ilgili yerlere bildireceğim. Bu ne kadar yapılır ne kadar yapılmaz bilemem ama siz de ilgili yerlere gerekli müracaatlarınızı yapın. Ben yaşam koşullarınızın gelişmesini yürekten istiyorum."

Köylüler, Krestchmer'e Türk kahvesi ve karpuz ısmarlarken Krestchmer de beraberinde getirdiği AB amblemli tişört ve şapkaları Muhtar Alkan'a verdikten sonra çocuklara şeker ve gofret dağıttı.

Krestchmer'in kamptan ayrılışı sırasında çocuklar "Avrupa Avrupa" şeklinde slogan attı. Kamp girişinde sessiz karşılanan heyet, alkışlar ve sloganlar ile uğurlandılar.

Krestchmer ve beraberindeki heyet daha sonra geceyi geçirecekleri Hakkari'ye gitti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious