Kristof Kolomb'a frengi suçlaması

Kristof Kolomb'a frengi suçlaması.10809
  • Giriş : 15.01.2008 / 16:04:00

Amerikalı ve Kanadalı uzmanların son araştırmalarına göre, kaşif Kristof Kolomb ve adamları, Yeni Dünya'dan Avrupa'ya frengi hastalığını getirmiş olabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yüzyıllardır Kolomb ve adamlarının Amerika kıtasından Avrupa'ya enfeksiyonlu hastalıkları getirmiş olabilecekleri yönündeki tartışmalar devam ederken, Amerikalı ve Kanadalı araştırmacıların, moleküler genetik tekniğini kullanarak frengi bakterisinin tarihsel gelişimi üzerindeki çalışmaları, bunun kuvvetle olası bulunduğunu gösterdi.

ABD'nin Georgia eyaletindeki Emory Üniversitesinden uzmanların PLoS Neglected Tropical Diseases'de yer alan çalışmalarıysa bazı bilim çevrelerince bilimsel kesinliği bulunmamakla eleştirildi.

Moleküler genetik teknolojisini kullanarak araştırmayı yapan uzmanlar, cinsel birleşmeyle yayılan bu tip frengi hastalığı "treponema pallidum subspecies pallidum"un Avrupa'daki ilk kaydının, Kolomb'un Atlas Okyanusunu aşarak yaptığı ilk yolculuktan döndükten iki yıl sonra Fransız askerleri arasında görüldüğünü belirttiler.

Çoğunluğu paralı askerlerden oluşan Kolomb'un adamlarının evlerine döndükten sonra hastalığın Avrupa'da yayılmaya başladığı düşünülürken, bu bakterinin diğer türlerinin de deri ve oral temasla geçtiğine işaret edildi.

T. pallidum'un cinsel birleşmeyle de geçen 3 yaygın alt türünün DNA zincirini inceleyen bilim insanları, bakterinin zamanla nasıl değişime uğradığını gösteren bir aile ağacı oluşturdular. Buna göre, Avrupa'da yaygın frengi hastalığına yol açan bakteriyle Güney Amerika'daki bakterinin DNA yapısı arasında büyük benzerlik bulunduğu görüldü.

Araştırma sonucunun kesinliğine itiraz eden bazı bilim çevreleriyse frenginin Avrupa'da büyük olasılıkla kendiliğinden ortaya çıktığını, bu bakterinin kuvvetli ihtimalle Eski Kıta'da, Kolomb gitmeden çok önce bulunduğunu savundular.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious