Kritik bir dönemde gazeteciler Erdoğan'ı bulamıyor

Kritik bir dönemde gazeteciler Erdoğan'ı bulamıyor.12756
  • Giriş : 17.04.2008 / 11:30:00
  • Güncelleme : 17.04.2008 / 11:31:29

Parti kapatmayı zorlaştıracak anayasa değişikliği ve demokratikleşme paketinin için gözler Başbakan'da.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Parti kapatmayı zorlaştıracak Anayasa Değişikliği ve demokratikleşme paketinin akıbeti için gözler Başbakan'a çevrildi.

AK Parti kurmaylarının hazırladığı 12 maddelik paketi çantasına koyan Erdoğan, kritik karar öncesinde kendisini dış dünyaya kapattı.

Önceki gece Katar'dan döndükten sonra bilinmeyen bir yerde kampa giren Başbakan, hafta sonuna kadar hem istirahat edecek, hem de kapatma davasında takip edilecek yol haritasını belirleyecek. Erdoğan'ın netleştireceği plan, pazartesi günü Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) ele alındıktan sonra gerekli adımlar atılacak. Basın mensupları ise dün "Erdoğan nerede?" sorusuna cevap aradı. En son önceki gece Esenboğa Havalimanı'nda görüntülenen Başbakan, burada parti kurmayları ve bakanlarla mini bir zirve gerçekleştirdikten sonra gözden kayboldu. Kendisine sunulan 'demokrasi paketi'yle adeta sırra kadem basan Erdoğan'ın, Eskişehir'deki bir termal tesise gittiği ileri sürüldü. Ancak bu bilginin doğru olmadığı belirtiliyor. Kaldığı yer gizli tutulan AK Parti liderinin, cuma gününe kadar ortaya çıkmayacağı iddia ediliyor.

Katar'dan önceki gece dönen Başbakan Erdoğan, havalimanında "mini zirve" yaptı. Yarım saate yakın süren toplantıya Anayasa Değişikliği üzerinde çalışan Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, genel başkan yardımcıları Dengir Fırat, Haluk İpek, grup başkan vekilleri Bekir Bozdağ, Sadullah Ergin ile Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu katıldı. Çalışmalar hakkında bilgi alan Erdoğan'a "demokrasi paketi" olarak duyurulan anayasa ve yasa değişikliği teklifi sunuldu. Katar gezisinde kendisine eşlik eden bazı bakan ve parti yöneticileriyle havalimanında durum değerlendirmesi yapan Erdoğan, bu saatten sonra gözlerden kayboldu. Gazeteciler Erdoğan'ı son kez burada görüntüledi. Dün sabah saatlerinden itibaren Erdoğan'ın bulunduğu yer merak konusu oldu. Geceden yola çıktığı öğrenilen Erdoğan için Eskişehir yolunda polisin güvenlik önlemi aldığı biliniyor. Erdoğan'ın dinlenmek için Eskişehir'e yöneldiği söylense de kaldığı yer gizli tutulduğu için net bir bilgiye ulaşılamadı. Cuma gününe kadar ortaya çıkmayı düşünmeyen Erdoğan'ın bazı kritik görüşmeler yapması bekleniyor. AK Parti'nin parti kapatmayı zorlaştıracak Anayasa Değişikliği yapıp yapmayacağı bu görüşmelerden sonra belli olacak.

Başbakan Erdoğan'a sunulan 12 maddelik demokratikleşme paketinde partilerin kapatılmasını zorlaştıran anayasa değişikliğinin yanı sıra önemli reformlar yer alıyor. Kapatma davasıyla ilgili iddianamenin kabul edilmesi üzerine önce anayasa değişikliğini gündeme getiren AK Parti, daha sonra strateji değiştirerek demokratikleşme paketi üzerinde yoğunlaştı. AB reformlarının öne alındığı yol haritasında, Sayıştay ve Yargıtay kanunlarında değişiklik 'yargı reformu' kapsamında ele alınacak. Ombudsmanlık (kamu denetçiliği) düzenlemesi ile Siyasi Partiler ve seçim Kanunu'nda yıllardır konuşulan antidemokratik hükümlerin muhalefetle işbirliği halinde ayıklanması düşünülüyor. Yine yasalarda kadınların lehine ayrıcalık yapılabileceği anayasa hükmü haline getiriliyor. Ayrıca 1982 Anayasası'nın eksiklerinden olan çocuk hakları ile günümüzün en önemli sorunu çevre bilinci Anayasa'ya giriyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious