Kritik davaların hakimi emekli oluyor

  • Giriş : 16.02.2008 / 09:19:00

Ankara’daki en önemli davaların hakimi Orhan Karadeniz yaş haddinden emekli oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son olarak Danıştay davasında müebbed hapis cezası veren Karadeniz, Sauna çetesinden, Neşter davasına, Fethullah Gülen’den, DEP’lilere ve İbrahim Tatlıses’e kadar ünlü isimleri de yargılamıştı.

Ankara’daki en önemli davaların hakimi Orhan Karadeniz yaş haddinden emekli oluyor. Son olarak Danıştay davasında müebbed hapis cezası veren Karadeniz, Sauna çetesinden, Neşter davasına, Fethullah Gülen’den DEP’lilere ve İbrahim Tatlıses’e kadar ünlü isimleri de yargılamıştı. Önceki gün Danıştay'a silahlı saldırı davasında sanıklara ağırlaştırılmış müebbet cezası veren Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mehmet Orhan Karadeniz, 14 Mart'ta yaş haddinden emekli olacak.

Çok sayıda terör örgütü davasında karar veren Karadeniz, kapatılan DEP'in eski milletvekillerinin yargılandığı davada mahkumiyet kararları vermişti. Karadeniz, Sivas Davası, Aczmendiler, İHD eski Başkanı Akın Birdal'a suikast girişimi, Neşter 1, Neşter 2 ve Atabeyler davalarına da bakmıştı.

ALİ KIRCA DA SANIKTI

ATV’deki Siyaset meydanı davasıda Karadeniz’in şikayeti üzerine açılmıştı. Gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ve Ali Kırca, " Terörle Mücadele Kanunu'na muhalefet etmek" ve "hakaret" suçlamasıyla İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılandı. Mavioğlu katıldığı programda ‘’ Ankara’daki Hakim Mehmet Orhan Karadeniz, baktığı davalarda sanıkları duruşmadan atıp, savunma hakkını engelliyor’’ demişti.

Danıştay davasına da bakan Karadeniz ‘’Pişmanım" diyen sanıklardan İsmail Sağır'a "Hepiniz sütten çıkmış ak kaşıksınız" demiş, uyuşturucu kaçakçılığından yargılanan ve ‘’4 kilo esrarı içecektim, satmıyorum ’’ diyen sanık Tekin Koçak’a ‘’İçmediğin iyi olmuş ölürdün’’ cevabını vermişti.

Fethullah Gülen’i de ‘Laik devlet yapısını değiştirerek yerine dinî kurallara dayalı bir devlet kurmak amacıyla yasadışı örgüt kurup, bu amaç doğrultusunda faaliyetlerde bulunmak’ iddiasıyla 10 yıla kadar hapis cezası istemiyle gıyabıında yargılayan Karadeniz beraat kararı vermişti. Karadeniz, PKK’ya yataklık suçundan yargıladığı Nil Demirkazık’ı da, ‘’Bundan sonra akıllı ol’’ diyerek tahliye etmişti.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious