Kritik haftada gözler Çankaya'da

Kritik haftada gözler Çankaya'da.12590
  • Giriş : 06.07.2009 / 09:14:00

Köşk-Hükümet-Genelkurmay Başkanlığı arasında yoğun temas trafiğine neden olan "askerlere sivil yargı yolu açan düzenleme"de düğüm çözülüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hükümetin, askerin ve kendi hukukçularının raporlarını değerlendiren Gül'ün, 'askere sivil yargı' düzenlemesine ilişkin kararını bugün açıklaması beklenirken, süreçte ise 'tezler yarışı' yaşanıyor. Yaklaşık 10 gündür Türkiye gündemini işgal eden ve Köşk-Hükümet-Genelkurmay Başkanlığı arasında yoğun temas trafiğine neden olan "askerlere sivil yargı yolu açan düzenleme"de düğüm çözülüyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, askere sivil yargı yolunu açan yasayla ilgili kararını bugün netleştirmesi bekleniyor.

İstanbul programı iptal

Dünkü Edirne ziyaretinin ardından gerçekleştireceği İstanbul programını iptal eden Gül, dün akşam saatlerinden Ankara'ya döndü ve konutuna geçtikten sonra asker ve sivil kanadın görüşlerini masaya yatırdı. Gül'ün, yasayla ilgili kararını bugün açıklayabileceği belirtilirken, Cumhurbaşkanlığı kaynakları "Bugün kararını verecek gibi görünüyor. Olmazsa süreç en fazla 1-2 gün daha uzar" yorumu yaptılar.

Hükümet veto beklemiyor

Hükümet ve AK Parti, Çankaya'dan veto beklemiyor. Olası bir veto durumunda, yasanın TBMM'nin Ağustos başında Meclis Başkanı'nı seçmek için toplandığı dönemde ele alınabileceği belirtiliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*