Kritik zirve başladı

  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

Üye ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarıyla dışişleri bakanlarının katıldığı 2 gün sürecek AB Aralık Zirvesi Brüksel'de başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, toplantıya girerken yaptığı açıklamada, ''Umarım bundan sonra AB'nin genişlemesi yeni bir kararlılıkla ele alınır'' dedi.

Dönem Başkanlığını yıl başında Almanya'nın devralacağını anımsatan Barroso, önümüzdeki 6 ayda ''önemli ilerlemeler sağlanmasını umduğunu'' dile getirdi.

Barroso, Almanya'dan öncelikli beklentileri arasında Birliğin anayasa sorununa çözüm bulunmasıyla ortak enerji politikasının genişletilmesi ve güçlendirilmesinin bulunduğunu kaydetti.

AB Komisyonu'nun dış ilişkilerden sorumlu Üyesi Benita Ferrero Waldner ise Türkiye konusunun Dışişleri Bakanları tarafından hafta başındaki Genel İşler Konseyi'nde sonuçlandırıldığını ifade ederek, ''Bu nedenle burada genişlemeyle ilgili prensipleri ele alacağız. Genel bir bakış olacak'' dedi.

Hollanda Dışişleri Bakanı Bernard Bot, Türkiye hakkında alınan kararın ''AB'nin sadece siyasi amaçlarla genişleyemeyeceğini gösterdiğini'' iddia ederek, ''(AB'ye katılmak isteyen ülkeler tarafından) ilerleme sağlanması gerektiğini'' ifade etti.

Türkiye'de önümüzdeki yıl genel seçimlerin yapılacağına dikkat çeken Bot, ''Sayın (Başbakan Recep Tayyip) Erdoğan seçimleri bekler. Daha önce bir adım atmasını beklemiyorum'' diye konuştu.

-ZİRVE GÜNDEMİ-

Limanların açılmaması nedeniyle AB Komisyonu'nun kasım ayı sonunda sunduğu öneriler doğrultusunda AB Dışişleri Bakanlarının bu hafta başındaki Genel İşler Konseyi'nde aldıkları Türkiye ile müzakerelerin kısmen askıya alınmasına yönelik karar, zirvede ele alınacak.

Bulgaristan ve Romanya'nın önümüzdeki yıl başında AB'ye katılımlarına son noktanın konulacağı zirve kararlarında, Birliğin genişleme stratejisiyle hazmetme ve entegrasyon kapasitesi gibi konulara da yer verilmesi bekleniyor.

Türkiye kararlarının daha önce alınması nedeniyle ''sönük'' geçmesi beklenen AB Aralık Zirvesi gündemine taşınan diğer konular arasında yasa dışı göç, içişleri ve adaletle ilgili konularda Birlik kararlarının hızlandırılması ve işbirliğinin derinleştirilmesi, enerji ve iklim değişikliği bulunuyor.

Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen'in başkanlık edeceği AB Zirvesinde ele alınması beklenen dış ilişkiler konuları arasında ise Orta Doğu'nun ağırlık teşkil etmesi bekleniyor. İspanya, Fransa ve İtalya tarafından Filistin-İsrail sorununun kalıcı çözümü için geçen ay hazırlanan barış projesi, zirvede AB kararına dönüştürülmeye çalışılacak.

Derhal ateşkes yapılması, Filistinlilerin uluslararası toplumun tanıyacağı ulusal birlik hükümeti oluşturması, İsrail ile Filistin arasında tutsak değişimi konusunun çözümlenmesi, Gazze'de ateşkesi denetleyecek uluslararası bir misyon oluşturulması ve nihayetinde Orta Doğu Barışı konusunda uluslararası konferans düzenlenmesi olarak 5 bölümden oluşan İspanya-Fransa-İtalya ortak projesi, kendilerine danışılmadığı gerekçesiyle İsrail tarafından bütünüyle reddedilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious