Kritik ziyaret bugün gerçekleşecek

Kritik ziyaret bugün gerçekleşecek.11410
  • Giriş : 10.04.2008 / 09:11:00

Barroso, Türkiye’ye gelmeden önce verdiği mesajda ‘laiklik demokrat olmalı ve partiler kapatılmamalı’ dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AVRUPA Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso’nun günlerdir konuşulan Türkiye ziyareti bugün başlıyor. Baroso’ya AB Komisyonu’nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn eşlik edecek. Ankara’da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapacakları resmi görüşmenin yanı sıra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından kabul edilecek olan Barroso, Anıtkabir’i de ziyaret edecek. Barroso’nun Türkiye ziyaretinin, AK Parti’ye kapatma davası açıldığı döneme denk gelmesi, ziyaretin önemini daha da artırdı. AB diplomatları, AB’nin sert bir dille eleştirdiği kapatma davasının resmi gündemde olmasa da mutlaka konuşulacağına dikkat çekti. TCK 301’inci madde değişikliği ve müzakerelerde yeni başlıkların açılması da gündemdeki diğer konular.

KAPATMADAN ENDİŞELİYİM

BARROSO, Ankara ziyareti öncesi verdiği mesajda, AK Parti’ye açılan kapatma davasına şaşırdıklarını ve endişeli olduklarını söyledi. Barroso, laiklik konusunda ise ‘Demokratik laiklikten yanayız. Nasıl zorla din dayatmak mümkün değilse aynı şekilde laiklik de dayatılamaz’ dedi.

TBMM’de güvenlik krizi

ANKARA ziyareti çerçevesinde TBMM Genel Kurulu’nda konuşması beklenen Barroso, henüz yola çıkmadan krize neden oldu. CHP ve MHP’liler, Barroso’nun Meclis’te hitap etmesine ret oyu verdiler. Bir diğer kriz ise, güvenlik konusunda yaşandı. AB Komisyonu Başkanı’nın güvenliğinden sorumlu Fransız heyet, muhalefet liderleriyle görüşmelerin Barroso’ya tahsis edilecek özel bir odada yapılmasını istedi. Heyet ayrıca, ‘TBMM içinde de güvenliği biz sağlayalım’ dedi. TBMM Protokol Müdürlüğü ise taleplerin hepsini reddetti. Öte yandan Baykal ise, Barroso’nun Meclis’teki konuşmasında kapatma davasında hakkında konuşmasının skandal olacağını savundu.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious